Piątek, 18 września 2020. Imieniny Ireny, Irminy, Stanisława

Światowy Dzień Walki z AIDS

2018-12-13 14:00:00 (ost. akt: 2018-12-13 07:08:01)
Uczniowie przedstawili informacje o AIDS

Uczniowie przedstawili informacje o AIDS

Autor zdjęcia: Nadesłane

Światowy Dzień Walki z AIDS. Mam czas rozmawiać - to tytuł programu, w którym wzięła udział młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie. Pokaz odbył się 3 grudnia w auli działdowskiego CKU.

Akcja odbyła się we współpracy z Urzędem Miasta w Działdowie, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Działdowie, Miejskim Domem Kultury i CKU w Działdowie przedstawiła prezentację dla uczniów działdowskich gimnazjów i szkół średnich. Pokaz odbył się 3 grudnia w auli Działdowskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Dzień 1 grudnia został ustanowiony w 1988 roku przez ONZ Światowym Dniem Walki z AIDS, aby pomagać, szerzyć świadomość, przypominać o konieczności testowania, udzielać wsparcia tym, którzy żyją z wirusem. Uczniowie klasy 1a – Zuzanna Siedlecka oraz Marcin Czerwiński w pigułce przedstawili istotne informacje dla każdego człowieka: co to jest HIV, AIDS, jak może dojść do zakażenia i jak się przed tym uchronić. Według statystyk z 2015 roku na świecie żyje prawie 37 milionów osób zakażonych wirusem HIV.
HIV to epidemia, o której wciąż trudno rozmawiać - chorzy cały czas spotykają się z niezrozumieniem, brakiem tolerancji i strachem. Co druga chora osoba nie wie, że jest nosicielem wirusa. Około 37 tysięcy mieszkańców Polski zarażona jest wirusem HIV.
038a5190-jpg-515562

Ważnym elementem Światowego Dnia Walki z AIDS jest szerzenie wiedzy o profilaktyce choroby. Światowy Dzień AIDS ma informować i edukować, a także manifestować solidarność z osobami z HIV i AIDS oraz ich bliskimi. Swoje symboliczne wsparcie można pokazać czerwoną kokardką, którą otrzymał każdy uczestnik biorący udział w pokazie. Wiele osób wciąż myśli, że HIV i AIDS ich nie dotyczy. W powszechnym mniemaniu ta choroba dotyka tylko tych, którzy biorą narkotyki lub mają wielu partnerów seksualnych. Czynniki te oczywiście zwiększają ryzyko zakażenia HIV, jednak może się do zdarzyć każdemu z nas - nie musimy być tego świadomi. Czasami jest to chwilowa nieostrożność, czasami niewiedza. Przyczyn jest wiele, dlatego powinniśmy robić badanie na obecność wirusa HIV i AIDS regularnie i przede wszystkim uczyć się o nich. To, że nie zrobimy badania, nie spowoduje, że choroba sama "przejdzie". HIV nie przechodzi.
038a5228-jpg-515563

Część chorych woli nie wiedzieć o tym, że są nosicielami wirusa, ponieważ paraliżuje ich strach. Im wcześniej zdiagnozuje się nosicielstwo HIV, tym wcześniej można będzie się znaleźć pod opieką lekarza i zacząć przyjmować leki. Świadomość choroby może także uchronić przed zakażeniem innych. Profilaktyka ma tu decydujące znaczenie. Dzięki takim pokazom mamy możliwość się edukować oraz rozwijać swoją świadomość, to bardzo cenna lekcja.
Pokaz uświetniły swym krótkim występem muzycznym Dominika Czarnecka oraz Zuzanna Knozowska – uczennice II Liceum Ogólnokształcącego.
Po prezentacji uczniowie mogli obejrzeć monodram Marcina Zarzecznego „Zwierzenia bezrobotnego aktora”.

(IP)Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tom #2643206 | 37.248.*.* 13 gru 2018 20:34

    Wirus hiv nie istnieje, ludzie umierają z powodu leków na aids na różne choroby. Taka jest niestety prawda

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages