Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Uważajmy na cichego zabójcę!

2019-01-31 18:00:00 (ost. akt: 2019-01-31 17:23:05)
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych są niesprawne przewody kominowe

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych są niesprawne przewody kominowe

Każdego roku kilkadziesiąt osób umiera w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. Przyczyną często jest niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych. Dwa przypadki zatrucia tlenkiem węgla odnotowano w powiecie działdowskim.

W ostatnim czasie działdowscy funkcjonariusze dostawali zgłoszenia związane z zagrożeniem zatrucia czadem. Jedna sytuacja miała miejsce w Działdowie, natomiast druga na ternie gminy Iłowo-Osada. Szybka pomoc służb ratunkowych sprawiła, że na szczęście nikomu nic się nie stało.
W związku z częstymi zgłoszeniami dotyczącymi podejrzeń o zatrucie tlenkiem węgla policja ponownie apeluje, aby chronić się przed cichym zabójcą, jakim jest czad. Trucizna ta jest bezbarwna,bezwonna, pozbawiona smaku i dlatego też niebezpieczna - zmysły człowieka nie są w stanie jej wyczuć.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych są niesprawne przewody kominowe: wentylacyjne, spalinowe oraz dymowe. Mogą działać nieprawidłowo m.in. przez wady konstrukcyjne, nieszczelność oraz brak konserwacji i czyszczenia. Należy w tym miejscu wspomnieć, że obowiązek czyszczenia kominów zawarty jest w przepisach, a konkretnie w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.


Co zatem zrobić, aby uniknąć zaczadzenia? Policja przedstawia rady, których należy przestrzegać, aby zadbać o własne bezpieczeństwo. Funkcjonariusze namawiają m.in. do:
- przeprowadzania kontroli technicznych,
- nie zasłaniania kratek wentylacyjnych,
- regularnego sprawdzania ciągu powietrza (np. przez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej- kartka powinna przywrzeć do otworu)
- częstego wietrzenia pomieszczeń, szczególnie kuchni i łazienki,
- nie bagatelizowania objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy, a także zasięgnąć porady lekarskiej.
Ponadto warto zadbać o to, aby wyposażyć dom w czujkę dymu i gazu. Ich zamontowanie nie jest drogie, a korzyści nieocenione, ponieważ to niewielkie urządzenie może uratować nasze życie.

Jednak co zrobić w sytuacji, gdy nie zachowamy środków ostrożności lub gdy działania profilaktyczne nas zawiodą? W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy m.in.:
- zapewnić dopływ świeżego powietrza,
- wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej,
- wezwać odpowiednie służby tj. pogotowie ratunkowe oraz Państwową Straż Pożarną,
- jak najszybciej podać tlen,
- gdy osoba zatruta nie oddycha, zastosować sztuczne oddychanie.
- nie wpadać w panikę
Równie ważne jest również zadbanie o warunki do ewakuacji w przypadku pożaru. Aby zrobić to prawidłowo nie należy m.in. zakładać krat w drzwiach i oknach oraz zastawiać sprzętami korytarzy i dojść do mieszkań.

Osoby, które wyczują gaz powinny m.in.:

- zawiadomić pogotowie gazowe, administrację oraz sąsiadów,
- zamknąć zawór gazu w mieszkaniu,
- nie włączać światła ani urządzeń elektrycznych,
- otworzyć szeroko okno i wyjść n zewnątrz budynku.

Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich.Warto zatem zachować środki ostrożności i zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Więcej na dzialdowo.wm.pl

(IP)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. l-k #2675175 | 185.170.*.* 4 lut 2019 08:26

  dobra rada, butlę czy gaz ziemny zawory zamykamy na noc, bo ewentualny przeciek z węża łączącego butlę i kuchenkę, a także ewentualna nieszczelność zaworów kuchenki może gazem wypełnić pomieszczenia i wtedy wystarczy iskra z włącznika światła i będzie buch, o tym trzeba pamiętać.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. l-k #2675174 | 185.170.*.* 4 lut 2019 08:25

  dobra rada, butlę czy gaz ziemny zawory zamykamy na noc, bo ewentualny przeciek z węża łączącego butlę i kuchenkę, a także ewentualna nieszczelność zaworów kuchenki może gazem wypełnić pomieszczenia i wtedy wystarczy iskra z włącznika światła i będzie buch, o tym trzeba pamiętać.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages