Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Udostępniła motorower nieletniemu i dostała mandat

2019-03-08 15:40:25 (ost. akt: 2019-03-08 15:56:17)

16 - latek z gminy Iłowo - Osada kierował motorowerem i został zatrzymany przez patrol policji. Nastolatek nie wiedział, że musi posiadać uprawnienia do kierowania jednośladem, który udostępniła mu mama.

Policjanci ruchu drogowego zauważyli młodego kierowcę jadącego motorowerem. Podczas kontroli drogowej okazało się, że jest to 16 - latek z gminy Iłowo - Osada. Chłopak oświadczył, że nie posiada uprawnień do kierowania jednośladem, ponieważ nie wiedział, że trzeba je mieć. Kontrola wykazała także, że pojazd nie ma aktualnych badań technicznych. W związku z tym, policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny od motoroweru.
Jednoślad kupiła i udostępniła synowi jego mama, która została ukarana mandatem. Z kolei wobec nieletniego kierowcy funkcjonariusze sporządzili notatkę z wnioskiem do sądu. O jego dalszym losie zadecyduje sąd rodzinny i nieletnich.

Policja apeluje do rodziców i kierujących pojazdami o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, a zwłaszcza dotyczących posiadania uprawnień do kierowania pojazdami i dokumentów dopuszczających pojazd do ruchu.
Nieznajomość prawa nie zwalnia nikogo od odpowiedzialności prawnej. Pamiętajmy, motorowerem mogą jeździć osoby, które skończyły 18 lat. Nie muszą posiadać prawa jazdy, wystarczy ważny dowód osobisty. Jeśli osoba nie ma skończonych 18 lat, musi posiadać specjalną kategorię prawa jazdy – AM i skończone 14 lat.

Należy pamiętać, że w razie kontroli osoby nieletniej, która wsiadła za kierownicę motoroweru bez uprawnień, kłopoty czekają również rodziców bądź inne osoby, które jej ten pojazd udostępniły.
(IP)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. WM - Ost #2695138 | 83.6.*.* 9 mar 2019 21:27

  "Kontrola wykazała także, że pojazd nie ma aktualnych badań technicznych. W związku z tym, policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny od motoroweru." Czy badania techniczne motoroweru jest równoważny z przeglądem na stacji kontroli pojazdów? Czy motorowery podlegają obowiązkowym przeglądom?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Janusz #2694679 | 31.0.*.* 9 mar 2019 07:24

  Brawo Piękny wynik 500 zł

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages