Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Czy żmija jest żmiją?

2019-04-12 11:00:00 (ost. akt: 2019-04-11 13:35:07)

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba znać sposób odzywania żmii oraz jej sposoby obronne. Głównym pokarmem żmii są małe ssaki owadożerne ryjówki, krety, gryzonie myszowate pisklęta ptaków oraz owady. Młode natomiast odżywiają się głownie owadami i pędrakami. Reasumując dieta ich składa się głownie ze szkodników. W tym przypadku są gadami pożytecznymi natomiast w niektórych przypadkach mogą być zagrożeniem dla człowieka.

Żmija charakteryzuje się dużą trójkątną płaską głowa, zygzakowatą wstęga która nie zawsze jest widoczna. Ciało zwęża się w kierunku głowy. Łuski na głowie tworzą wzór przypominający literę X, Y lub V. Kolor żmii jest zróżnicowany od brązowego poprzez srebrzysty. Żmije występują na całym obszarze Polski w kilku odmianach z których najbardziej charakterystyczne są jasne (szaro-brązowe lub rudo-brązowa) z czarnym zygzakiem wzdłuż całego grzbietu i czarna bez wyraźnie zaznaczonego zygzaka. Żmija w Polsce podlega częściowej ochronie. Żmiję spotyka się na obrzeżach lasów podmokłych łąkach, polanach leśnych w skalnikach ogródkowych w pobliżu siedzib ludzkich polują na gryzonie. Prowadzą dzienny tryb życia. Chętnie przebywają pod kamieniami, korzeniami najczęściej uciekają przed napastnikiem atakują tylko w sytuacji zagrożenia lub osaczenia, gdy nie maja możliwości ucieczki. Przed ugryzieniem zazwyczaj głośno syczą, kąsają stosunkowo rzadko, ale ich ukąszenia mogą być groźne zwłaszcza dla dzieci i osób starszych, więc trzeba zawsze o tym pamiętać. Żmija potencjalne ofiary ocenia pod katem własnych możliwości pokarmowych dlatego nigdy nie ukąsi człowieka jeśli on jej nie sprowokuje.
Żmije są jajożyworodne, więc wykluwają się z jaj jeszcze w łonie matki lub zaraz po wykluciu jaja. Od samego początku są zdane same na siebie.

Jad żmii zygzakowatej jest mieszanina kilku toksyn o różnorakim działaniu uszkadzającym układ nerwowy, powodujący martwice tkanek, zmniejszający krzepliwość krwi, zmiany rytmu serca, a u człowieka nie leczonego po ukąszeniu następuje uszkodzenie wątroby i innych narządów miąższowych. Najczęściej żmiję spotykamy kiedy wychodzą ze swych kryjówek wtedy lubią się wygrzewać. Słoneczna pogoda powoduje że żmije są pobudzone i rozdrażnione wtedy są najbardziej groźne. Chcąc się zabezpieczyć przed ich ukąszeniem wybierając się w okolice gdzie mogą przebywać zawsze należy założyć długie solidne buty i długie spodnie. Po ukąszeniu należy szybko zawiadomić lekarza, a ranę zabezpieczyć bandażem .

Odpowiadając na pytanie czy żmija jest żmiją w naszym pejoratywnym pojęciu czy też naszym przyjacielem w zwalczaniu szkodników. Trzeba stwierdzić , że pozytywów jest znacznie więcej niż cech negatywnych. Należy więc pozostawić je samym sobie, natomiast my powinniśmy uważać przebywając w ich środowisku bytowania.
Władysław Kubiński
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. &&&& #2715761 | 81.15.*.* 12 kwi 2019 20:56

    Kiedyś miałem taką w domu ale się z nią rozwiodłem i nic mi już nie grozi.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages