Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Wielkanoc w pocztówce

2019-04-19 09:00:00 (ost. akt: 2019-04-18 14:01:01)

Autor zdjęcia: FB MGOK Lidzbark

W piątek, 12 kwietnia w Galerii „Nowa Przestrzeń" w Lidzbarku odbył się wernisaż pt. „Wielkanoc w pocztówce"

Wystawa składała się z pocztówek wielkanocnych pochodzących ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego. Kolekcjoner już od dawna z zaangażowaniem bierze udział w przedsięwzięciach kulturalnych, społecznych i charytatywnych. Ponadto Pan Marian otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Jego kolekcja jest bardzo pokaźna. Składa się bowiem z kilkuset wyjątkowych, ręcznie malowanych pocztówek okolicznościowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Zbiór zawiera nie tylko unikatowe pocztówki o tematyce wielkanocnej. Nie brakuje w nim także kartek miłosnych, związanych ze Świętami Bożego Narodzenia oraz patriotycznych.

Wystawa jest naprawdę niezwykła! Nie tylko przywołuje powoli zapominany zwyczaj obdarowywania się kartkami świątecznymi, ale również ukazuje obyczajowość przywołanego okres.


Na wernisaż przybyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lidzbarku oraz członkowie stowarzyszeń działających na teranie miasta: Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Senior Plus i Pogodnej Jesieni. Publiczność była zatem bardzo zróżnicowana pod względem wieku. Dodatkowo, wernisaż uświetnił rewelacyjny pianista, Stanisław Deja.

Obecnie wystawa prezentowana jest w okolicznych sołectwach, aby ich mieszkańcom ułatwić dostęp do wydarzenia kulturalnego sięgającego korzeni polskiego folkloru i tradycją silne związanego z ludnością obszarów wiejskich. W Galerii „Nowa Przestrzeń" wystawę będzie można ponownie oglądać od 26 kwietnia.
(IP)
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages