Jednośladem "na podwójnym gazie"

2019-05-03 09:51:33(ost. akt: 2019-05-03 09:52:20)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Dwóch nietrzeźwych kierujących jednośladami ujawnili działdowscy policjanci podczas poniedziałkowych działań pn. Trzeźwość prowadzonych na terenie powiatu działdowskiego. Zawartość alkoholu w organizmach obu kierujących oscylowała w granicach 2,5 promila.
W poniedziałek (29 kwietnia) policjanci powiatu działdowskiego prowadzili działania własne pn. Trzeźwość. Podczas prowadzonych działań czuwali nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego i eliminowali z drogi osoby, które wsiadły za kierownicę pojazdów po alkoholu. Policjanci skontrolowali w sumie 421 kierujących i ujawnili dwie osoby nietrzeźwe poruszające się jednośladami.

Na jednej z ulic w Działdowie patrol drogówki ujawnił nietrzeźwego motorowerzystę. To mieszkaniec gminy Działdowo, który kierował motorowerem mając blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę i sporządzili dokumentację dla sądu.

Inny patrol ruchu drogowego w miejscowości Koszelewy w gminie Rybno zatrzymał do kontroli drogowej kierującego rowerem. Jednośladem poruszał się 55-letni miejscowy obywatel. Sprawdzony na zawartość alkoholu w organizmie okazało się, że był nietrzeźwy. Badanie wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie rowerzysty. Również w tym przypadku policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę.

Każdy kierowca wsiadając za kierownicę pojazdu pod działaniem alkoholu popełnia czyn karalny. W zależności od ilości stężenia alkoholu w organizmie i rodzaju pojazdu, którym się porusza podczas kontroli drogowej poniesie odpowiedzialność za wykroczenie lub przestępstwo.

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń osoba, która w stanie po użyciu alkoholu (zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu lub w 1dm³ wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg) lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu (do 30 dni) albo grzywny od 50 do 5000 zł. Ponadto sąd w stosunku do kierowcy, który popełnił ww. wykroczenie, obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów, który obejmować powinien rodzaj pojazdu, którym sprawca poruszał się w chwili popełniania wykroczenia.

Prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, w stanie po użyciu alkoholu, zagrożone jest karą aresztu do 14 dni lub karą grzywny do 5000 zł. W tym przypadku sąd może (ale nie musi) orzec o zakazie prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.

kpp

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5