Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Wybrali radnego do kontaktów z Młodzieżową Radą Miejską

2019-05-11 16:00:00 (ost. akt: 2019-05-09 21:07:10)
Radnym do kontaktów z MRM został Patryk Piekarski (z lewej)

Radnym do kontaktów z MRM został Patryk Piekarski (z lewej)

Podczas ostatniej Sesji Rady Miasta Działdowo punktem obrad, który wywołał burzliwą dyskusję był... wybór radnego do kontaktów z Młodzieżową Rada Miasta Działdowo. Ostatecznie, 18 radnych zagłosowało za wyborem Patryka Piekarskiego.

26 kwietnia w sali konferencyjnej urzędu miasta odbyła się VI nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Działdowo. Podczas dyskusji dotyczącej uchwały budżetowej radny Sławomir Pszenny podziękował za uwzględnienie w budżecie nowego zadania inwestycyjnego, jakim jest przebudowa ul. Boya- Żeleńskiego. Podkreślił, że jest to ulica, która wymaga szybkiej modernizacji, a zarazem inwestycja, która ucieszy wszystkich mieszkańców. Dopytywał, czy w projekcie przewidziano przy tej ulicy chodnik czy ciąg pieszo- rowerowy. Burmistrz Grzegorz Mrowiński odpowiedział, że szerokość ul. Boya-Żeleńskiego nie pozwalała na zaprojektowanie ciągu pieszo- rowerowego.

W dyskusji głos zabrał także radny Marek Dwórznik, który dopytywał o wynagrodzenie nauczycieli za czas strajku. —Jak wiemy nauczyciele za dni strajku nie mają płacone. Jakiego rzędu są to pieniądze i co się z nimi stanie?— pytał radny. Burmistrz odpowiedział, że jest to "dzielenie skóry na niedźwiedziu". — Pieniądze są w dyspozycji dyrektorów, którzy wypłacają wynagrodzenia. My jesteśmy tylko płatnikiem dla miejskich przedszkoli. Na stronie Regionalnej Izby Obrachunkowej pojawiło się stanowisko i my musimy się tego stanowiska trzymać — odpowiedział Grzegorz Mrowiński. Rada jednogłośnie podjęła uchwałę.

Punktem obrad, który wywołał burzliwą dyskusję był... wybór radnego do kontaktów Rady Miasta Działdowo z Młodzieżową Rada Miasta Działdowo. Rady Pszenny zgłosił kandydaturę Patryka Piekarskiego. Głos zabrał radny Zbigniew Kociela. — Jak wszyscy doskonale wiemy w poprzedniej kadencji radny Patryk Piekarski tę funkcję również pełnił. Myślę, że to byłaby właściwa osoba, natomiast byłoby miło, gdyby radny Piekarski przedstawił nam, jak to wyglądało w minionym okresie — mówił radny Kociela.

Burmistrz Grzegorz Mrowiński zauważył, że stosownym byłoby przedstawienie takich informacji w formie pisemnej. — Tak z zaskoczenia prosić kogoś to troszeczkę chwyt poniżej pasa, tym bardziej, ze materiały sesyjne dostajecie państwo wcześniej — mówił Grzegorz Mrowiński.

Radny Patryk Piekarski dodał, że nie wie czy w tej kadencji powinien rozliczać się za zeszłą kadencję, ale oczywiście może przygotować takie sprawozdanie. Głos ponownie zabrał radny Kosciela — Myślę, że słowa poniżej pasa z ust pana burmistrza są poniżej pasa. Ja mogę godzinami opowiadać o swojej pracy zawodowej. Jeżeli pan Patryk Piekarski zajmował się Młodzieżową Radą Miasta, nie widzę niczego nadzwyczajnego w tym, aby w kilku zdaniach przedstawił obraz tego, co było. Jeżeli pan chce przygotować sprawozdanie na następną sesję, należałoby ten punkt przełożyć. Nie chcę tu robić problemu, ale jeżeli sprawia panu trud krótkie przedstawienie tego co było, to ja mam wątpliwość czy pan w ogóle powinien tę funkcję pełnić — odpowiedział Zbigniew Kociela.

Radca prawny Magdalena Rząp odniosła się do kwestii formalnej zaznaczając, że zgodnie z porządkiem obrad jest teraz czas na zgłaszanie kandydatów do objęcia funkcji radnego, który będzie kontaktował się z Młodzieżową Radą Miejską, harmonogram nie obejmuje jednak dyskusji na ten temat. — Nie mamy punktu, który przewiduje sprawozdanie i nie widzę też powiązania sprawozdania z poprzedniej działalności rady miasta, a wyborem państwa przedstawiciela na nową kadencję — podkreśliła.

Przewodniczący Romuald Remiszewski zapytał czy są inne kandydatury do objęcia tej funkcji. W tym momencie radny Sławomir Pszenny zgłosił kandydaturę radnego Zbigniewa Kocieli. — Nie wierzę do końca w szczerość tej intencji, dlatego podziękuję — odpowiedział radny Kociela. Tym samym lista kandydatów została zamknięta. Ostatecznie, 18 radnych zagłosowało za wyborem Patryka Piekarskiego. Sam zainteresowany wstrzymał się od głosu.

Burzliwą dyskusję wywołała uchwała dotycząca odrzucenia stanowiska Związku Nauczyciela Polskiego Zarząd Oddziału w Działdowie w sprawie zaopiniowania projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określania zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla nauczycieli, dla których ustalany plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego, określenia zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć oraz określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których nie ustalono obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę-Miasto Działdowo. Za odrzuceniem stanowiska ZNP głosowało 12 radnych, przeciw było 4 radnych, 3 osoby wstrzymały się od głosu.


Ostatnim punktem porządku obrad było rozpatrzenia skargi części rodziców na działalność Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie. Skarga dotyczyła podjęcia nieodpowiednich działań zmierzających do wyjaśnienia okoliczności sprawy i rozwiązania konfliktowej sytuacji związanej z niewłaściwym postępowaniem i zachowaniem nauczyciela klasy Ia w stosunku do uczniów tejże klasy. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji jednogłośnie skargę uznała za bezzasadną. Za odrzuceniem skargi głosowało 19 radnych, nikt nie był przeciwny.

zl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages