IPN przygotowuje się do prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych ofiar obozu w Działdowie

2019-05-14 13:53:15(ost. akt: 2019-05-14 13:54:19)

Autor zdjęcia: IPN Gdańsk

9 kwietnia pracownicy Oddziału IPN w Gdańsku, na czele z naczelnikiem Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku prokuratorem Tomaszem Jankowskim, dokonali wizji lokalnej miejsc związanych z pochówkami ofiar obozu w Działdowie.
KL Soldau istniał w latach 1939–1945. W wyniku brutalnych represji niemieckich śmierć poniosło tutaj kilkanaście tysięcy osób. Ofiary grzebano zarówno na terenie obozu, jak i w okolicznych miejscowościach i lasach. Po wojnie dokonano tylko częściowych ekshumacji szczątków. Naszym celem było wytypowanie najbardziej prawdopodobnych miejsc ich pochówku (w tym nieprzebadanych).

W trakcie wizji lokalnej ustaliliśmy, że w pierwszej kolejności prace podjęte zostaną w następujących miejscach: Lesie Białuckim, uroczysku Narzym-Dwukoły, Iłowie, Burszu i na Górze Komornickiej. Dziś są to tereny leśne. Ekshumacje po II wojnie światowej zostały częściowo przeprowadzone tylko w tym ostatnim miejscu.

Pierwszy etap prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych planowany jest latem br. Polegał on będzie na pracach poszukiwawczych (m. in. georadarem). Zaangażowani w niego będą pracownicy gdańskiej Oddziałowej Komisji Ścigania, z inicjatywy której prowadzone będą prace, a także Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku. Jeśli badania potwierdzą istnienie mogił, w kolejnych etapach prac na jesieni 2019 r. dokonane zostaną ekshumacje. Nasze działania odbywać się będą za wiedzą i zgodą Nadleśnictwa Dwukoły.

Prowadzone prace wpisują się w starania Oddziału IPN w Gdańsku o przywróceniu pamięci i upamiętnieniu obozu w Działdowie. W ich ramach jesienią br. planowane jest ustawienie przy dawnym głównym budynku obozu tablicy informacyjnej a także dalsze działania edukacyjne.

info: IPN Gdańsk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5