Zrozumieć Mazury

2019-05-23 07:00:00(ost. akt: 2019-05-22 12:41:57)
,,Zrozumieć Mazury, rzecz w 50 odsłonach’’ pod takim tytułem w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie, promujące nową publikację wydawniczą Oficyny Retman, autorstwa Waldemara Mierzwy, pod tym samym tytułem.
Waldemar Mierzwa, autor znanych i niezwykle poczytnych książek o tematyce regionalnej m.in. Miasteczko, Dawne Dąbrówno w stu ilustrowanych opowieściach czy też Zasmakuj się w Mazurach.

,,Zrozumieć Mazury’’ to zbiór 50 artykułów, które ukazywały się od 2014 do 2018 roku w gdańskim miesięczniku społeczno-kulturalnym ,,Pomerania’’ poświęconej problematyce Mazur w kontekście społeczno-kulturowym.
Autor, który o Mazurach wie prawie wszystko, swą książkę kieruje do tych, którzy Mazur nie znają albo chcieliby się o nich dowiedzieć nieco więcej, ale także do tych, którzy o Mazurach wiedzą bardzo dużo.

Promocja książki poparta była prezentacją niezwykłych, wyjątkowych zdjęć oraz ilustracji przedstawiających sceny z życia Mazurów. Od pierwszych stron książki autor, roztacza granice historyczne i geograficzne Mazur, przybliża świat codzienny społeczności mazurskiej, jej język, obyczajowość, bogate i różnorodne formy życia duchowego ale także ukazuje tragizm upadku Mazurów. Pokazuje znakomite postaci, które na dobre wpisały się w historię tych ziem, począwszy od Erwina Kruka, Karola Małłka czy też Emilię Sukertową-Biedrawinę.

,,Zrozumieć Mazury’’, to swoisty przewodnik, dla każdego, kto wkracza na ścieżkę swojej edukacji regionalnej. Mierzwa podczas działdowskiego spotkania podkreślał znaczenie rozwijania wiedzy o kulturze, ugruntowania poczucia tożsamości oraz potrzebie otwartości na to, co dziś wydaje się odmienne i odległe.

Nasza mała ojczyzna, w której żyjemy kryje w sobie tyle nieodkrytych tajemnic, to prawdziwie zaskakujący region pod względem urzekających krajobrazów, poranków pachnących rosą czy dochodzących odgłosów jeleni. To kraina, gdzie historię odczuwa się na każdym kroku. To tu znajdziemy miejsca, które na stałe wpisały się w historię naszej Ojczyzny. To liczne kurhany, obiekty militarne, bunkry, okopy, cmentarze, ciche historie żołnierzy z czasów Tannenbergu czy innych potyczek wojennych.

Po te i inne ciekawostki, autor odsyła wszystkich zainteresowanych na strony książki.
Spotkania z autorem zaplanowano także w najbliższym czasie w Olsztynku oraz Nidzicy .

Kończąc słowami Waldemara Mierzwy,,…to w tej właśnie książce odnaleźć można wielowiekowe zmagania ludzkich namiętności i narodowych żywiołów, jeśli po lekturze uda wam się choć na moment przymknąć oczy, aby przenieść się w świat dawnych mazurskich miasteczek czy wsi, jeśli wreszcie, wśród cudowności tych jezior i lasów, dostrzeżecie swoiste piętno tej ziemi, dla jednych będące przekleństwem, dla innych zaś codzienną miłością, znaczyć to będzie, że owa książka była potrzebna’’.

KB.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5