Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Realne zagrożenie ASF w powiecie!

2019-06-03 09:37:00 (ost. akt: 2019-06-03 09:39:57)
Dzik

Dzik

Ważna informacja dla hodowców świń. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Działdowie - Wojciech Kościński przypomina o zagrożeniach wynikających z rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego w populacji dzików oraz świń.

17 maja w gospodarstwie utrzymującym 1712 szt. świń w powiecie giżyckim wykryto wirus afrykańskiego pomoru świń. Jest to już 215. ognisko choroby stwierdzone od 14 lutego 2014 r., gdy wykryto pierwszy przypadek ASF u dzika przy granicy z Białorusią oraz drugie ognisko choroby wykryte w 2019 r. (pierwsze ognisko stwierdzono 29 stycznia b.r. w powiecie gołdapskim w mniejszej hodowli oddalonej od aktualnego ogniska o kilkadziesiąt kilometrów).

— Niepokoi fakt, że ogniska choroby przemieszczają się w głąb województwa jak też, że wykrywa się dużą liczbę przypadków ASF u dzików – tak w skali kraju, jak i na terenie powiatów naszego województwa — podkreśla Wojciech Kościński.

Na 1063 przypadki u dzików, stwierdzonych w tym roku w województwach: mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko –mazurskim - 291 przypadków wykryto na terenie naszego województwa

— Wspomniana statystyka i zasięg choroby – dość blisko- powiatu działdowskiego wskazuje na jej rosnącą dynamikę oraz świadczy o realnym zagrożeniu. Teren, o powierzchni najczęściej kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych, na którym stwierdza się chorobę u świń, decyzją Komisji Unii Europejskiej, jest wyznaczany jako tzw. ,,obszar zagrożony” i na mapie występowania choroby jest oznaczany jako strefa niebieska, w odróżnieniu od ,,obszaru z ograniczeniami’’, czyli strefy czerwonej, na której występują przypadki choroby u dzików. Wokół w.w obszarów tworzy się dodatkowo ,,obszar ochronny” stanowiący strefę żółtą— wyjaśnia Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Strefa ta dotyczy obecnie już m.in. północnej części powiatu iławskiego, występuje częściowo na terenie powiatu ostródzkiego, olsztyńskiego oraz powiatu mławskiego, czyli powiatów bezpośrednio graniczących z powiatem działdowskim. —Na chwilę obecną jedynymi powiatami naszego województwa stanowiącymi strefę białą- bez restrykcji związanych z występowaniem ASF są powiaty: działdowski, nowomiejski i nidzicki.

Jednakże ze względu na bliskość występowania przypadków u dzików, powiat działdowski znalazł się w tzw. strefie WAMTA, gdzie należy zintensyfikować odstrzały dzików, co przy współpracy z kołami łowieckimi jest realizowane od 2018 r .Jednocześnie prowadzone są badania wszystkich zgłoszonych do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Działdowie dzików padłych, w tym również z wypadków komunikacyjnych oraz odstrzelonych wykazujących najmniejsze podejrzenie choroby.

Badania te, po pobraniu próbek od dzików , zdezynfekowaniu miejsca znalezienia zwierzęcia i jego odpowiedniego zabezpieczenia i oznakowania do utylizacji, są wykonywane w Pracowniach Diagnostyki ASF w Gdańsku, Zduńskiej Woli lub w Puławach— mówi Wojciech Kościński.

W gospodarstwach utrzymujących świnie należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Działdowie – osobiście lub za pośrednictwem lekarza weterynarii sprawującego opiekę nad stadem, wójta lub burmistrza, czy też policji wszelkie podejrzenia choroby. —Wyróżniamy tu objawy typowe jak: wysoka temperatura, zasinienia i wybroczyny na uszach i podbrzuszu, zapalenia spojówek, wycieki krwiste z nosa i krwisty kał oraz nagłe zwiększone upadki, jak również-objawy niespecyficzne: ronienia u loch, brak apetytu z podwyższoną ciepłotą ciała i brakiem poprawy po zastosowaniu leczenia antybiotykowego, np. przy pierwotnym podejrzeniu różycy — wymienia Wojciech Kościński.

Od 28 lutego 2018 roku na terenie kraju obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF. Wprowadziło ono wiele obowiązków dla hodowców trzody chlewnej. Z wdrożeniem tych wymogów nie należy czekać do przybycia Inspektorów Weterynarii, którzy przeprowadzą weryfikację już istniejących zabezpieczeń. Brak odpowiedniej bioasekuracji gospodarstwa wiąże się wprowadzeniem adekwatnych nakazów lub zakazów, a nawet likwidacją stada.

— W związku z powyższym na terenie powiatu przeprowadzane są kontrole w gospodarstwach utrzymujących świnie, podczas których sprawdza się przestrzeganie zasad bioasekuracji, czyli takich zabezpieczeń w gospodarstwie, które nie pozwolą na przedostanie się wirusa do stada świń. Zarówno gospodarstwa małe jak też bardzo duże muszą te wymogi respektować — przypomina Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Należy pamiętać, że jeżeli presja wirusa w populacji dzików jest duża, z czym obecnie mamy do czynienia, to tym bardziej należy przestrzegać zasad bioasekuracji na terenie gospodarstwa. Każdy więc pobyt w potencjalnie możliwym miejscu obecności dzików (las oraz pola, uprawy i inne miejsca z widocznym ,,buchtowaniem” przez dziki) musi się wiązać z obowiązkową zmianą ubrania, które należy zdezynfekować i wyprać oraz myciem i dezynfekcją butów oraz rąk.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Działdowie przypomina podstawowe zasady bioasekuracji obowiązujące na terenie całego kraju od 28 lutego 2018 roku:
1. Prowadzenie rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.
2. Zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych.
3. Utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne.
4. Wykonywanie czynności związanych z obsługą świń wyłącznie przez osoby, które wykonują te czynności tylko w danym gospodarstwie oraz nie brały udziału w polowaniach
5. Bezwzględne stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń, przed rozpoczęciem tych czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń, w tym mycie i odkażanie rąk oraz oczyszczanie i odkażanie obuwia.
6. Bieżące oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanego do obsługi świń, używanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń odzieży ochronnej oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności.
7. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie i wyjściami z tych pomieszczeń, a także stałe utrzymywanie tych mat w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego.
8. Sporządzenie przez hodowców spisu posiadanych świń oraz bieżące aktualizowanie tego spisu.
9. Zabezpieczenie wybiegu dla świń podwójnym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m związanym na stałe z podłożem – w przypadku utrzymywania świń w gospodarstwie w systemie otwartym.
10. Zabezpieczenie słomy przeznaczonej na ściółkę dla świń przed dostępem dzików. Karmienie świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących.
Realizowanie wprowadzanych wymagań bioasekuracji pozwoli na znaczące zmniejszenie ryzyka przeniesienia ASF do gospodarstwa, w którym utrzymywane są świnie.

Wojciech Kościński, zl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages