Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

O bezpieczeństwie w lesie

2019-07-15 19:00:14 (ost. akt: 2019-07-15 08:43:18)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Czas wakacyjny sprzyja spędzaniu wolnego czasu na łonie natury. Szczególną popularnością, zazwyczaj w mało upalne dni, są spacery w lesie. Jednak wybierając się na taką wycieczkę należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności.

Przed pieszą lub rowerową wycieczką do lasu warto odpowiednio się do niej przygotować. Przede wszystkim nie powinno się wędrować po lesie w pojedynkę, szczególnie, gdy nie znamy dokładnie terenu. Niebezpieczne są insekty, które atakują w lesie, głównie kleszcze i komary, dlatego niezbędne jest odpowiednie ubranie oraz zaopatrzenie się w środki odstraszające.

Co zrobić, gdy zgubimy się w lesie?
Oznakowaniem lasu rządzą określone reguły. Istnieją linie oddziałowe utrwalające podział powierzchniowy lasu, czyli podwójne paski na drzewach przy drodze czy potoku, w kolorze białym lub niebieskim. Idąc wzdłuż tych linii na pewno dotrzemy do zbiegu oddziałów, najczęściej oznaczonego numerowanymi słupkami. Pomocny jest także numer na tabliczce, która jest przybijana na stosach lub czołach ściętych drzew. Dzwoniąc po pomoc, np. na numer 112, wystarczy podać dane z tabliczki, a miejscowy leśniczy wykorzystując możliwości Systemu Informatycznego Lasów Państwowych bez problemu ustali lokalizację.

Spotkanie z groźnym zwierzęciem...
W lesie możemy spotkać nie tylko sarny czy jelenie, ale też inne, dużo groźniejsze zwierzęta. Ostatnio dość często na naszych terenach można zauważyć wilki. Zagrożenie stanowią także dziki prowadzące młode oraz lisy. Dzikie zwierzęta przeważnie unikają ludzi, chyba, że są chore na wściekliznę. Kiedy natkniemy się na zwierzę, które nie ucieka, nie należy w żadnym wypadku do niego podchodzić ani głaskać. Nie można też zapominać o zdziczałych psach, które w większych sforach grasują po lesie - mogą być bardzo niebezpieczne.
Uważać trzeba także na gady. Jedynym groźnym dla człowieka osobnikiem jest żmija zygzakowata, która posiada charakterystyczną, czarną ,,kainową wstęgę'' na grzbiecie. Żmija nigdy nie ukąsi człowieka bez powodu, dlatego patrzmy uważnie pod nogi by jej nie nadepnąć. Ugryzienie żmii ma postać dwóch otarć, które z biegiem czasu zaczynają puchnąć. Pojawiają się także duszności i kołatania serca. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się na pogotowie. Szczególnie groźne jest ukąszenie w szyję lub głowę, gdyż powoduje szybkie przemieszczanie się jadu do krwioobiegu.

Gdy zaatakuje nas kleszcz:
Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób. Najlepiej wyciągnąć kleszcza pęsetą lub specjalną pompką czy dźwignią, które można kupić w aptece. Po wszystkim należy zdezynfekować ranę. W okolicy miejsca ukąszenia przez kleszcza może pojawić się czerwony, wędrujący rumień, który jest oznaką zakażenia. Gdy taki zauważymy trzeba szybko udać się do lekarza.

Barszcz Sosnowskiego:
Ta silnie toksyczna roślina osiąga nawet 3 metry wysokości. W wysokich temperaturach ujawniają się jej parzące właściwości,

Zakazy wstępu do lasów:
Lasy Państwowe są dostępne dla wszystkich - gwarantuje to ustawa o lasach. Jednak w szczególnych przypadkach nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu na administrowanym przez nadleśnictwo terenie. Zawsze robi to, aby chronić przyrodę lub zapewnić bezpieczeństwo ludziom.

Zgodnie z ustawą o lasach nadleśniczy wprowadza zakaz wstępu do lasu, jeśli:
-drzewostany lub runo leśne zostały znacznie uszkodzone. Zakaz zapewnia wtedy bezpieczeństwo ludziom - np. w lesie, w którym przeszedł huragan, nadłamane drzewa stanowią dla ludzi duże zagrożenie;
-występuje duże zagrożenie pożarowe
-wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna (np. opryski preparatami chemicznymi).
Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Zakazy wstępu do lasów na mapie można zobaczyć na stronie www.lasy.gov.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages