Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Dni z Kulturą Średniowiecza w Niechłoninie

2019-07-17 12:00:00 (ost. akt: 2019-07-16 09:54:08)

Autor zdjęcia: Przemysław Bugowski

W sobotę, 6 lipca, mieszkańcy Gminy Płośnica mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennym wydarzeniu kulturalnym zorganizowanym w miejscowości Niechłonin. Wydarzenie to nawiązywało do czasów średniowiecza i promowało lokalne produkty oraz dziedzictwo kulturowe Gminy.

Uczestnicy mieli okazję zobaczyć „Obozowisko średniowieczne” z dużym namiotem rycerskim oraz wiatą biesiadną. Na terenie obozowiska ustawiono średniowieczne meble, skóry, sprzęty codziennego użytku, naczynia z epoki średniowiecza. W składzie obozu znalazło się również stanowisko kuchni średniowiecznej z paleniskiem do wypiekania podpłomyków oraz kutymi kotłami, w których w średniowieczu warzono na ogniu zupę oraz kaszę z warzywami. Na ustawionej drewnianej ławie znalazły się dla uczestników pajda swojskiego chleba ze smalcem, wędliny i rycerski napitek.

Kolejnym elementem obozu było stanowisko kata wyposażone w dyby, topór, kajdany i inne narzędzia służące w średniowieczu do zadawania bólu podczas tortur. W obozie znalazło się również stanowisko kowala z miechem.

Każdy odwiedzający „Obozowisko” niezależnie od wieku mógł znaleźć dla siebie wiele atrakcji. Najmłodsi mieszkańcy mogli spróbować swych sił w pisaniu piórem gęsim, a ponadto mogli zagrać w średniowieczny bilard, zbijak do orzechów, kulki i kręgle oraz szachy wikingów. Wszyscy zaś mogli zobaczyć jak mincerz wybijał monetę oraz skręcał pierścionek czy bransoletę a także zgłębić tajniki strzelania z łuku czy szycia średniowiecznych sakiewek. Nie zabrakło również najbardziej widowiskowej części średniowiecznej inscenizacji czyli pokazu walk rycerskich.

Uroczystość cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miejscowości Niechłonin i Gminy Płośnica. Uczestnicy mogli w trakcie jej trwania posilić się przygotowanym posiłkiem – pyszną grochówką i gulaszem, a także w miłej atmosferze rodzinnego pikniku napić się kawy lub herbaty oraz skosztować pysznego ciasta przygotowanego przez mieszkanki Niechłonina.

Była to druga esycja „Dni z kulturą średniowiecza”. Pierwsza odbyła się w ubiegłym roku w Małym Łęcku. Organizatorzy już planują kolejne części tej wspaniałej imprezy przybliżającej czasy średniowiecza w dobie XXI wieku.

ug Płośnica

	http://m.wm.pl/2019/07/orig/dks-2019-1-564198.jpg
	http://m.wm.pl/2019/07/orig/dks-2019-2-564199.jpg
	http://m.wm.pl/2019/07/orig/dks-2019-3-564200.jpgPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages