środa, 20 listopada 2019. Imieniny Anatola, Edyty, Rafała

W rocznicę Traktatu Wersalskiego

2019-08-12 17:00:00 (ost. akt: 2019-08-12 12:01:13)

Działdowo/// 29 czerwca miała miejsce uroczysta Sesja Rady Powiatu, na której prezentowana była książka „Dzieje Działdowa i Działdowszczyzny na przestrzeni wieków” Zbiór Studiów. Publikujemy kilka słów od współwydawcy Władysława Kubińskiego.

Czy warto?

Pytanie zawarte w tytule jest pytaniem bardzo upowszechnionym. Zadawane w różnych sytuacjach handlowych, życiowych, historycznych, politycznych. Ograniczę się do historycznych . Nie będę próbował odpowiedzieć na pytanie, czy warto było królowi J. Sobieskiemu wyprawiać się na Wiedeń; Czy też: czy warto było wywołać Powstanie Warszawskie? Jednak spróbuje odpowiedzieć na pytanie: Czy warto świętować rocznicę, która nawiązuję do wydarzeń dla nas chlubnych, radosnych lecz często niedocenionych. Dla mnie fakt wciąż niedocenionej rocznicy jest dzień podpisania „Traktatu Wersalskiego” 28.06.1919 r. Dla Polski to oficjalne przywrócenie na mapy świata. Dla Działdowa; to włączenie Działdowa i okolic do Polski.

Ziemie te praktycznie przejęto po wkroczeniu wojsk gen. Hallera w 1920 r. 01.27. Daty obie ważne z tym, że w tym roku obchodziliśmy, 100 lecie tej pierwszej: Chcąc uświetnić ten piękny jubileusz postanowiłem wydać książkę, którą mógłby czytać ze zrozumieniem każdy pod warunkiem, że tego chce. Drugim wymogiem jakim sobie postanowiłem było wprowadzenie cech książki naukowej, a więc pisanej z wykorzystaniem źródeł. Trzecim standardem było ładne wydanie i dostęp do książki dla każdego, który chciałby ją przeczytać. Wydanie takiej książki to koszt ponad 100 tys. złotych. Zebranie autorów, recenzentów, redakcji naukowej, było też problemem. Częste rezygnacje z podjętych zadań doprowadzały mnie do rozpaczy. Zwłaszcza, że książka miała być wydana w 100 rocznicę podpisania „Traktatu Wersalskiego” t.j. do 28 czerwca 2019 r. Na tydzień przed tym terminem recenzent rezygnuje z powodów osobistych. Książka bez recenzji traci walory naukowe: staje się zwykłym historycznym opowiadaniem, a tego chcieliśmy uniknąć.

29 czerwca na zamku w Działdowie odbyła się z okazji 100 letniej rocznicy podpisania „Traktatu Wersalskiego” uroczysta sesja Rady Powiatu w której uczestniczyli zacni goście w tym: M.G. Brzezin Marszałek Województwa warmińsko-mazurskiego, który wsparł inicjatywę napisania tej książki swym autorytetem i finansowo. Jednym z punktów uroczystości była prezentacja książki p.t. „Dzieje Działdowa i Działdowszczyzny na przestrzeni wieków” Zbiór Studiów. Autorzy poszczególnych rozdziałów uhonorowani zostali przez Pana starostę Pawła Cieślińskiego pięknymi upominkami. Chciałbym nadmienić, że rola Pana starosty w powstaniu tej książki jest nieoceniona polegała na wspomaganiu wysiłków i pomocy w rozwiązywaniu licznych problemów. Pisząc ten artykuł

Rozpocząłem pytaniem więc skończę nim również. Czy książka spełnia oczekiwania z nią związane ? W dużym stopniu tak, gdyż można się na nią powoływać w dyskusjach naukowych i towarzyskich. Jednak na skutek oporu materii i biurokracji nie jest doskonała. Powinna być pełniejsza i w wielu fragmentach bardziej dopracowana. Mam nadzieję, że kiedyś to nastąpi. Na pytanie czy warto było organizować obchody 100 lecia ,, Traktatu Wersalskiego” i ponieść trud wydania z tej okazji książki, sami Państwo oceńcie.

Władysław Kubiński
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages