Czwartek, 14 listopada 2019. Imieniny Emila, Laury, Rogera

Oszustwa nie można tolerować

2019-08-22 12:00:00 (ost. akt: 2019-08-22 11:55:26)

Autor zdjęcia: Czytelnik

POWIAT\\\ —Wszyscy wytwarzamy odpady komunalne i musimy za nie także zapłacić. Stawianie się ponad prawem i oszukiwanie mieszkańców uczciwie płacących za odbiór odpadów, nie może być tolerowane — mówi Zbigniew Śliwka z zespołu kontrolnego.

Jak pisaliśmy w jednym z ostatnich numerów Gazety Działdowskiej, 21 maja Zarządu Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” upoważnił pracowników Referatu Gospodarki Komunalnej do sprawowania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Jednym z powodów powołania zespołu kontrolnego jest fakt, że nie wszyscy mieszkańcy płacą za odbiór odpadów. — Liczba mieszkańców Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna”, zgodnie z danymi pochodzącymi z rejestru ludności miast i gmin należących do związku, liczy 115346 mieszkańców, natomiast w złożonych deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ujęto 92154 mieszkańców. Różnica 23 tys. wynika z wielu składników, ale niestety składnik nieuczciwości jest tu bardzo znaczący — wyjaśnia Zbigniew Śliwka- kierownik referatu ds gospodarki komunalnej EZG "Działdowszczyzna".

Pracownicy prowadzą kontrolę nieruchomości w zakresie obowiązku złożenia deklaracji, wyposażenia nieruchomości w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych, oraz deklarowanej segregacji odpadów komunalnych. W przypadku braku złożenia deklaracji właściciel posesji jest informowany o obowiązku złożenia deklaracji niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni.
— Zespół kontrolny, wykonując kontrolę, jest uprawniony do wstępu na teren nieruchomości, obiektów lub ich części w godzinach od 8:00 do 20:00. Żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli — wyjaśnia Zbigniew Śliwka. A jak rozpoznać pracowników uprawnionych do przeprowadzania kontroli? — Pracownicy przeprowadzający kontrolę muszą posiadać aktualne upoważnienie do prowadzenia kontroli, legitymację imienną wraz ze zdjęciem oraz dowód osobisty. Na każde wezwanie pracownicy są zobowiązani do ukazania wspomnianych dokumentów — tłumaczy Zbigniew Śliwka.

Pracownicy referatu w okresie letnim zaplanowali kontrolę nieruchomości letniskowych położonych na terenie związku. W harmonogramie kontroli ujęto miejscowości: Kiełpiny, Ostaszewo, Kownatki, Szkotowo, Natać Wielka, Natać Mała, Jabłonki i Wikno. Pierwsze kontrole odbyły się w lipcu. — Podczas kontroli pracownicy informowali właścicieli nieruchomości letniskowych o obowiązku złożenia deklaracji. Instruowali, pomagali wypełniać deklarację a tam, gdzie nikogo nie zastali, zostawiali informację pisemną o obowiązku właścicieli domków letniskowych dotyczącą złożenia deklaracji — zaznacza Zbigniew Śliwka.

Drugi etap kontroli przewidywany jest w sierpniu. Brak złożenia deklaracji skutkować będzie wszczęciem postępowania i wydaniem decyzji naliczającej opłaty wraz z należnymi opłatami i odsetkami za okres, w którym obowiązek złożenia deklaracji obowiązywał. — Pracownicy zespołu kontrolnego spotykają się z bardzo pozytywnym odzewem, podczas prowadzenia czynności kontrolnych w przypadku, gdy właściciel nieruchomości letniskowej ma złożoną deklarację. Przyjmujemy od mieszkańców wiele sugestii udoskonalenia systemu odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości letniskowych. Sugestie naliczania opłaty na podstawie zużycia ilości wody lub prośby o wprowadzenie systemu workowego odbioru odpadów.

W najbliższym czasie tematy te zostaną poruszone na spotkaniu Zarządu Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” — mówi Zbigniew Śliwka. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy patrzą na zespół przychylnym okiem. — Wśród osób, które deklaracji nie posiadają, miłą grupą są osoby, które popełniły błąd z niewiedzy, proszą o deklarację i od razu ją wypełniają. Ostatnia grupa, nieposiadająca złożonej deklaracji tłumaczy się na wiele sposobów, niestety nigdy, że popełniła błąd. Odnosimy wrażenie, że właściciele nieruchomości z premedytacją oszukują uczciwie płacących mieszkańców i stworzony system. Wtedy najczęściej zespół kontrolny spotyka się z agresją słowną, wysłuchuje od właścicieli tez o ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jako złej i niedobrej dodając o wielkich posiadanych koneksjach w dużym mieście — dodaje Zbigniew Śliwka.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, nakłada na właściciela nieruchomości letniskowej, obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości. — Pierwszy etap kontroli zyskał szeroki odzew wśród właścicieli nieruchomości letniskowych. Codziennie otrzymujemy nowe zapytania o informację, gdzie można złożyć deklarację, a tych w ostatnim czasie przyjęliśmy naprawdę wiele. Dziękujemy za wyrozumiałość i przyjazne podejście właścicieli nieruchomości, podczas prowadzenia czynności kontrolnych. Wszyscy wytwarzamy odpady komunalne i musimy za nie, także zapłacić. Stawianie się ponad prawem i oszukiwanie mieszkańców uczciwie płacących za odbiór odpadów, nie może być tolerowane — podkreśla Zbigniew Śliwka.

PRZYPOMINAMY:

W skład Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” wchodzą następujące miasta i gminy: Działdowo, Nidzica, Lubawa, Lidzbark, Rybno, Płośnica, Grodziczno, Kozłowo, Iłowo -Osada, Janowo i Janowiec Kościelny. Położony jest w granicach województwa warmińsko – mazurskiego, w jego południowej części i tworzy Zachodni Region Gospodarki Odpadami.

Na terenie EZGD od właścicieli nieruchomości na których znajdują się domki letniskowe lub inne nieruchomości rekreacyjno – wypoczynkowe, wykorzystywane przez część roku, obowiązuje ryczałtowa stawka w wysokości:
- 120zł. rocznie od jednej nieruchomości za gospodarowanie odpadami selektywnie;
- 216 zł. rocznie od jednej nieruchomości za gospodarowanie odpadami nieselektywnie.

Deklarację można pobrać ze strony Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna” pod adresem www.dzialdowszczyzna.bip.net.pl, a dodatkowych informacji udzielimy pod nr. Tel. 23 698 17 70.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wicek #2780536 | 37.248.*.* 22 sie 2019 17:50

    Panie Śliwka proszę podać podstawę prawną wejścia takich şmieciowych kontrolujących na moją prywatną posesję. Czy odbywa się to na zasadzie kontroli abonamentu telewizyjnego, mogę wpuścić jak mam wolę ale wcale nie muszę.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages