Poniedziałek, 23 listopada 2020. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Tylko krowa nie zmienia zdania

2019-09-23 19:00:00 (ost. akt: 2019-09-19 15:19:49)
Zdania radnych na temat ostatniej uchwały były podzielone

Zdania radnych na temat ostatniej uchwały były podzielone

Podczas ostatniej sesji rady miasta uroczyste ślubowanie złożył radny Adam Szczypiński, który zajął miejsce Sławomira Pszennego. Radni określili regulamin wynagradzania nauczycieli oraz, po burzliwej dyskusji, wprowadzili zmiany uchwały.

5 września odbyła się X nadzwyczajna sesja Rady Miasta Działdowo. Na początku sesji Romuald Remiszewski- przewodniczący rady miasta odczytał postanowienia komisarza wyborczego w Elblągu dotyczące wygaśnięcia mandatu radnego Sławomira Pszennego oraz stwierdzające wstąpienie w jego miejsce kandydata na radnego Adama Szczypińskiego.

Adam Szczypiński złożył uroczyste ślubowanie, po czym radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w składzie osobowym stałych komisji rady miasta. W związku z tym, że radny zobowiązany jest złożyć wniosek o powołanie go do składu co najmniej dwóch komisji stałych, radny Adam Szczypiński zgłosił wniosek o powołanie go do składu komisji budżetu i finansów oraz komisji gospodarki i ochrony środowiska.

Kolejnym punktem porządku obrad było podjęcie uchwały w sprawie określenia regulaminu wynagradzania nauczycieli. Radny Stanisław Czeczot podzielił się z zebranymi swoimi przemyśleniami po ostatniej komisji. — Przede wszystkim brakuje dialogu i podejścia do problemu na wszystkich płaszczyznach. Popularność uczelni pedagogicznych uległa drastycznemu załamaniu. Wcale się nie dziwię, studenci III roku informatyki na stażu mają takie wynagrodzenie, że nauczyciel dyplomowany może o nim tylko pomarzyć.

Wymogi ponad miarę, ośmieszanie tego zawodu, jednym słowem degradacja. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby ten zawód cieszył się zaufaniem i prestiżem dla dobra naszych dzieci — mówił radny. Radny Jerzy Cybulski zauważył, że chęć dyskusji można było zgłosić w punkcie dotyczącym zmian w porządku obrad, by nie wprowadzać teraz zbędnego chaosu. Radna Wanda Milewska podkreśliła, że jako przewodnicząca komisji jest otwarta na dyskusję. — Takie tematy powinny być poruszane na komisji, a nie na sesji i w dużej mierze właśnie tak się dzieje — podkreśliła radna.

Przy 3 głosach wstrzymujących radni przegłosowali uchwałę w sprawie określenia regulaminu wynagradzania nauczycieli. W uchwale wprowadzono zmiany dotyczące powierzenia wychowawstwa w klasie w wysokości 300 zł oraz powierzenia wychowawstwa w przedszkolu, w wysokości 5% średniego wynagrodzenia stażysty.

Przy 20 głosach za radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy-Miasto Działdowo na lata 2015-2020. Wiele emocji i niedomówień wywołała ostatnia głosowana tego dnia uchwała dotycząca zmiany uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Działdowo. Zmiana dotyczyła działki, przy której powstać ma stacja diagnostyczna. Projekt uchwały był przedmiotem obrad komisji gospodarki i ochrony środowiska. Jak zaznaczył przewodniczący Jerzy Cybulski komisja przy 5 głosach za, 1 wstrzymującym, pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.

Głos zabrał radny Zbigniew Kociela. — Ubolewam nad kilkoma sprawami. Z tego co wiem odbyło się spotkanie z mieszkańcami i przedsiębiorcami dotyczące tego terenu. Z tego spotkania powinien być sporządzony protokół. My nie jesteśmy w jego posiadaniu. Po drugie były uwagi do planu, w tym moje, z którymi jak sądzę nikt się nie zapoznał, bo w materiałach tych uwag nie mamy — mówił radny.

Andrzej Wiśniewski- zastępca burmistrza wyjaśnił, że protokół ze spotkania jest i nic nie stoi na przeszkodzi, by go udostępnić. — Projekt uchwały był szeroko dyskutowany na komisji i na wszystkie pana problematyczne pytania została udzielona wyczerpująca odpowiedź. Nie miał pan na tej komisji innych zastrzeżeń. Z końcem września lub na początku października będą posiedzenia komisji i następna sesja, w programie której znajdzie się punkt, który będzie dotyczył omówienia tych zmian — wyjaśniał Andrzej Wiśniewski. Radni Marek Dwórznik,

Andrzej Tessar i Aleksandra Korzeniewska uznali, że uzasadnienie uchwały jest dla nich nieczytelne. Zbigniew Kociela wnioskował o wyłączenie uchwały z porządku obrad z uwagi na brak stosowanych materiałów. Głos ponownie zabrał zastępca burmistrza. — Nie można robić z posiedzenia rady jakiegoś cyrku, a tutaj się próbuje taki cyrk robić. Podejdę do pana z projektem uchwały podpisany przez radcę prawnego Magdalenę Rząp z zapisem" bez uwag" z zaznaczeniem daty 29.08.2019r. — mówił burmistrz. Przewodniczący rady potwierdził, że takie materiały radni otrzymali drogą elektroniczną.

— Na następnej sesji i komisjach chcemy przegłosować wszystkie uwagi i uchwalić nowe zmiany w planie przestrzennego zagospodarowania. Podjęcie dzisiejszej uchwały taką możliwość stwarza. Jeżeli takiej uchwały nie podejmiemy będziemy musieli przesunąć to w czasie. Wszystko było omówione na komisjach i pozytywnie zaopiniowane. Dzisiaj się to odwraca, pan radny nie jest do końca zadowolony, ale był czas na dyskusje. Proszę do tematu podejść poważnie— apelował Andrzej Wiśniewski, po czym wyjaśnił zebranym wprowadzane zmiany. Do dyskusji włączył się radny Paweł Świątek

— Spieramy się o rzeczy formalne, a powinniśmy zajmować się kwestiami merytorycznymi. Dlaczego pan rady Kociela nie zgłosił swoich uwag na komisji? Przecież urzędnicy by panu dostarczyli wszelkich niezbędnych materiałów, a pan to robi na sesji. Jest pan członkiem komisji gospodarki, na komisji projekt uchwały był omawiany — mówił radny.

Zbigniew Kociela zgodził się, że jest to zasadne pytanie. — Materiały dostajemy stosunkowo późno. W krótkim czasie każdy z nas ma obowiązek się z nimi zapoznać. Już nie raz doświadczyliśmy sytuacji, że inne było głosowanie na komisji, inne na sesji. Jest takie powiedzenie, że tylko krowa nie zmienia zdania. Po zapoznaniu się z dokumentami miałem okazję rozmawiać również z mieszkańcami i przedsiębiorcami.

Stąd moje takie, a nie inne stanowisko. Z drugiej strony dokumenty, które m.in ja składałem nie zostały państwu przedstawione — wyjaśniał radny. Andrzej Wiśniewski ponownie podkreślił, że o tym co będzie później radni będą rozmawiali na kolejnych komisjach. — Przecież te uwagi wszystkie będą przegłosowywane. Dzisiejsza uchwała dotyczy tylko jednej działki. My nie dajemy pozwolenia na budowę, inwestor już je ma, i chcąc tę inwestycję urzeczywistnić powinniśmy podjąć uchwałę — mówił zastępca burmistrza.

Część radnych poprosiła o bardziej czytelny przekaz informacji i staranniejsze przygotowywanie uchwał. Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 2 było przeciw, 4 osoby wstrzymały się od głosu.




Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andrzej #2797374 | 37.47.*.* 30 wrz 2019 08:19

  Czy to prawda że działdowo tonie w kredytach?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ksw #2795644 | 37.248.*.* 25 wrz 2019 10:38

  czyli uszaty juz coś kombinuje ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages