Sobota, 14 grudnia 2019. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Będzie wiadomo jak płynąć

2019-10-12 10:00:00 (ost. akt: 2019-10-11 14:44:43)

RZEKA WEL || Wel to mało wypromowany skarb naszego regionu. Rzeka wyróżnia się wyjątkowym zróżnicowaniem: rwące odcinki górskie sąsiadują z wodą leniwie meandrująca pomiędzy łąkami.

Z powodu tej różnorodności oraz naturalnego krajobrazu Wel cieszy się sporym zainteresowaniem kajakarzy. Niestety często osoby biorące udział w spływach nie posiadają odpowiednich map ani znajomości terenu. Stąd potrzeba wyraźnych oznaczeń nad wodą, które informują o takich przeszkodach jak jazy, elektrownie czy przenoski, a także o miejscach budzących wątpliwości co do kierunku spływu jak jeziora czy rozwidlenia. Wiele zagospodarowanych turystycznie rzek w naszym kraju posiada takie systemy tablic.

Do ich grona dołączył Wel. Fundacja Wybudowania, dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania “Ziemia Lubawska” oraz gmin Nowe Miasto i Grodziczno, przygotowała system 36 tablic informacyjnych nad Welem. Dodatkowo na elektrowni w Kaczku powstaje wygodny trap do zacumowania, przeniesienia i zwodowania kajaków. Tablice pojawiły się na odcinku w gminach Rybno, Grodziczno i Nowe Miasto. Docelowo powstaną także w gminie Lidzbark. Partnerem działania jest Welski Park Krajobrazowy.

— Niejednokrotnie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, gdzie turyści nie wiedzą na którym brzegu jest przenoska małej elektrowni wodnej czy błądzą po jeziorach, przez które przepływa Wel. Zresztą w dzisiejszych czasach, jeśli chcemy rozwijać turystykę wodną, musimy dbać o bezpieczeństwo i czytelność oznakowania dla turystów — mówi Izabela Redman-Zalewska z Fundacji Wybudowania, która odpowiada za realizację zadania.

Jak dodaje, tablice zostały wykonane zgodnie z księgą znakarską Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego. Każda zawiera nazwę danego miejsca i kilometraż rzeki mierzony od ujścia w Bratianie.

mzal
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages