Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Szukamy Wielkiego Serca

2019-10-02 12:13:04 (ost. akt: 2019-11-07 12:48:40)
Marzeniem widza jest w razie choroby trafić do Leśnej Góry, miejsca akcja serialu "Na dobre i złe"

Marzeniem widza jest w razie choroby trafić do Leśnej Góry, miejsca akcja serialu "Na dobre i złe"

Autor zdjęcia: TVP

Seriale medyczne od dziesięcioleci biją rekordy popularności, a my, odbiorcy, wpatrujemy się w przystojnych lekarzy i piękne lekarki z nadzieją, że uzdrowią oni nie tylko swoich pacjentów, ale i polską służbę zdrowia.

„Szpital stał się dzisiaj szczególnym miejscem początku i końca. Tutaj właśnie ważą się losy najważniejszej wartości, naszego życia. Dotyczy to radości, ale też niepokoju z narodzin, a przede wszystkim walki ze śmiercią” — pisała w swoim tekście poświęconym fenomenowi seriali medycznych prof. Joanna Chłosta-Zielonka. I właśnie to towarzyszenie bohaterom w granicznych sytuacjach sprawia, że tłumnie zasiadamy przed ekranami. Ale na tym nie wyczerpuje się lista zalet seriali medycznych.

Ich siłą jest także to, że opowiadając o chorobach i życiu lekarzy, dotykają ważnych społecznych tematów. Przykładem niech będą takie kwestie jak eutanazja, gotowość do oddawania swoich organów, czy inne problemy natury etycznej. Ale nie tylko. Widać to chyba najlepiej w serialach amerykańskich, w których na pierwszy plan wysuwają się także kwestie związane z różnicami kulturowymi czy dotykającymi takich problemów jak molestowanie, przemoc domowa czy nierówny status kobiet i mężczyzn.

Seriale medyczne mają też dobre tempo, akcja toczy się więc wartko, a tłem dla potyczek z pacjentami, jest życie prywatne lekarzy. I choć wcale nie tak często towarzyszymy im w domowych pieleszach, sporo wiemy o ich rodzinie i relacjach uczuciowych. Zresztą, bądźmy szczerzy: sterylność i pozorny chłód szpitalnych korytarzy nie wpływa (a przynajmniej tak nam się to przedstawia w serialach) na temperaturę romansów i związków, w które wchodzą lekarze i inni pracownicy.

A skoro o uczuciach mowa... Nie ma się co jednak oszukiwać. Seriale medyczne, tak jak i inne seriale, oglądamy przede wszystkim dla bohaterów. A im bardziej są nietypowi i kontrowersyjni... tym lepiej.

Wystartowała nasza akcja Wielkie Serce. Nasi czytelnicy wybiorą w niej lekarzy i placówki służby zdrowia, które cenią i którym ufają.

Prosimy o zgłaszanie kandydatur w następujących kategoriach

POWIATOWE
Lekarz
Pielęgniarka/położna
Przychodnia/gabinet

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages