Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

„Działdowo, Truskawiec – partnerstwo samorządów młodzieżowych”

2019-11-01 11:29:58 (ost. akt: 2019-11-01 11:35:54)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Z początkiem października 30-osobowa grupa przedstawicieli z Działdowa odbyła wizytę studyjną do miasta partnerskiego na Ukrainie – Truskawiec. Wyjazd był najważniejszym punktem, realizowanego przez Urząd Miasta Działdowa, projektu „Działdowo, Truskawiec – partnerstwo samorządów młodzieżowych”

Celem projektu było nawiązanie współpracy między Młodzieżowym Parlamentem Miasta Truskawiec a Młodzieżową Radą Miasta Działdowa oraz przedstawicielami samorządów uczniowskich miejskich szkół. Na Ukrainę pojechała młodzież, w tym Wiceprzewodniczący MRMD Miłosz Pietrowicz i Monika Leśniewska, Przewodniczący I kadencji MRMD Paweł Żujewski oraz jej opiekunowie ze szkół. W składzie delegacji z Działdowa znaleźli się również Burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Paweł Świątek, Radny do kontaktów z Młodzieżową Radą Miasta Patryk Piekarski.

Pierwszego dnia wizyty odbyło się spotkanie przedstawicieli miast partnerskich oraz uczestników projektu. Ze strony ukraińskiej byli na m.in. obecni Mer Truskawca Andrzej Kulczyński, Przewodnicząca Truskawieckiej Miejskiej Rady Natalia Ponomarenko oraz Doradca mera ds. narodowego partnerstwa Oleg Błażyński.

Młodzież z obu miast zaprezentowała swoją działalność, a następnie odbyła część warsztatową projektu. Uczestnicy podzieleni na niewielkie, polsko-ukraińskie, grupki miały za zadanie wykonać własnoręcznie projekt logo współpracy Działdowa i Truskawca, zawierający kod QR do wideoteki, na której znalazł się również ten film. Konieczne było porozumiewanie się mimo nieznajomości języków, natomiast bardzo przydatne okazały się smartfony i Wi-Fi.

Kolejny dzień wizyty został poświęcony zwiedzaniu Truskawca. Najpierw odbyło się ciekawe spotkanie w URBAN Bibliotece, z zabawami integracyjnymi oraz prezentacją działalności instytucji. Spotkanie poprowadziła dyrektor biblioteki Vira Savka.

Grupa zwiedziła także Muzeum Historii Truskawca, Muzeum Sztuki Mikhaila Bilasa, Pijalnie wód zdrowotnych i odmładzających, Park Zdrojowy oraz obejrzała pokaz w delfinarium.

Wieczory młodzież spędzała na wspólnej zabawie, w lokalnej dyskotece oraz restauracji z tradycyjnymi potrawami i ukraińską muzyką.

Uczestnicy wyjazdu mieli również możliwość zapoznania z się z najważniejszymi zabytkami oraz kulturą i sztuką okręgu lwowskiego. Mimo, że pogoda nie ułatwiała spacerowania, pierwszego dnia grupa z Polski zwiedziła miasteczko Żółkiew (zobaczyła m.in. Stary Rynek, Synagogę i Kościół Rzymskokatolicki), a także Lwów ( Cmentarz Łyczakowski, Stare Miasto, kamieniczki w Rynku i Ratusz, pomnik A. Mickiewicza i Cerkiew Ormiańską). Na Cmentarzu Obrońców Lwowa delegacja Młodzieżowej Rady Miasta Działdowa oraz Burmistrz Działdowa wraz z radnymi złożyły wieńce okolicznościowe. W Drohobyczu delegacja zwiedziła Muzeum Brunona Schulza, Wielką Synagogę, Cerkiew św. Jerzego oraz Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Bartłomieja.

Miłe przyjęcie w Truskawcu zakończyło się obustronnymi deklaracjami o organizacji rewizyty Młodzieżowego Parlamentu Truskawca w Działdowie, wstępnie zaplanowanej na połowę 2020 r. Burmistrz Grzegorz Mrowiński wystosował także oficjalne zaproszenie na obchody 100-lecia przyłączenia Działdowa do Polski dla Mera Truskawca.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bjg #2812876 | 31.0.*.* 2 lis 2019 07:14

  W Działdowie burmistrz zaprosi ukraińską delegacje na działdowski basen, a jak przyjadą w lecie to na dzialdowski zalew

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Hej #2812841 | 31.0.*.* 1 lis 2019 22:03

  Burmistrz też był na dyskotece. Truskawiec w odróżnieniu od Działdowa ma się czym pochwalić

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages