Sobota, 15 sierpnia 2020. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Radiowa „Dwójka” w Działdowie

2019-11-13 09:19:35 (ost. akt: 2019-11-13 09:23:54)
Radiowa dwójka i chór Our Voice

Radiowa dwójka i chór Our Voice

Autor zdjęcia: Um

Dziennikarze Programu Drugiego Polskiego Radia w ramach cyklu audycji „Dwójka na miejscu” odwiedzili Działdowo. Tu spotkali się m.in. z lokalnymi artystami, historykami, muzykami, popularyzatorami kultury.

Program nadawany był z Miejskiego Domu Kultury, gdzie skupia się życie artystyczne miasta. A jednym z pretekstów do odwiedzenia naszego miasta z mikrofonem radiowej „Dwójki”, była rozmowa z członkami Działdowskiej Kuźni Słowa (związanej zresztą z Programem Drugim).

Dziennikarze przed słuchaczami odkrywali życie kulturalne miasta i jego historię.

Nie zbrakło oczywiście gości, którzy chętnie opowiadali o swojej działalności, popularyzując jednocześnie nasze miasto.

Reneta Buczyńska, prezes Stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa opowiedziała na antenie, co łączy Kuźnię z Programem Drugim.

— Łączy nas ta sama nagroda. Redakcja i Stowarzyszenie są laureatami w tegorocznym plebiscycie Mistrzów Mowy Polskiej. W Programie Drugim można było też usłyszeć słuchowisko „Druciany krzyżyk” autorstwa pisarki i poetki Krystyny Sztramskiej — powiedziała pani Renata. — A jak to się wszystko zaczęło. W listopadzie 2011 roku spotkali się nasi lokalni artyści, osoby z różnymi talentami, aby połączyć siły i zrzeszyć się w jakąś grupę. Tak zawiązała się Kuźnia.

Pani Renata przestawiała też najbardziej nośne projekty Stowarzyszenia, które zadomowiły się w przestrzeni kulturalnej miasta.

Nie zabrakło rozmowy z innymi członkami Kuźni Jadwigą Smółką i Witoldem Ostrowskim. Pani Jadwiga pochwaliła naszą wdzięczną publiczność i bogate środowisko poetyckie.

W Działdowie urodził się i wychował aktor związany z Teatrem Dramatycznym w Warszawie Sławomir Grzymkowski, który również opowiadał o swoim mieście i podzielił się wspomnieniami z dzieciństwa.

A także Radosław Rychcik, reżyser teatralny, który ciepło wspomina rodzinne miasto, szkołę, a nawet próby w Miejskim Domu Kultury. Obecnie prowadzi tu gościnnie warsztaty.

— Działdowo kojarzy mi się z jesienną porą: spacery i czytanie poezji — powiedział pan Radosław. Wspomnieć też warto, że reżyser będzie uczestniczył w przyszłorocznym projekcie przedstawienia na 100. rocznicę przyłączenia Działdowa do Polski.

Podczas audycji na żywo koncertował chór młodzieżowy Our Voice. Dyrektorem chóru jest Danuta Czeczot.

— Wszystko zabrzmiało pięknie — podsumowali występ dziennikarze Dwójki.

Chór ma w swoim dorobku wiele nagród m.in. Puchar Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Our Voice z powodzeniem bierze udział w konkursach, dużo też koncertuje w kraju i za granicą.


Z archiwalnych materiałów usłyszeliśmy rozmowę z Pawłem Sową, zasłużonym działaczem oświatowym z terenu Warmii i Mazur, członkiem organizacji polonijnych przed II wojna światową, pedagogiem i dziennikarzem, pierwszym powojennym burmistrzem Działdowa. Kolejnym głosem z przeszłości był kapral Granica, urodzony w Rybnie, związany z Działdowem.

O historii miasta opowiadał kolejny gość mobilnego studia, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Działdowskiej Marian Odachowski.

Dyrektor Muzeum Pogranicza, Patryk Kozłowski zapraszał do zwiedzania gotyckiej części zamku (wystawy stałe i czasowe), a po muzeum oprowadzał dziennikarzy i słuchaczy Grzegorz Kluczek, kierownik działu historycznego.

Sławomir Rutkowski, dyrektor Miejskiego Domu Kultury opowiedział o kulturalnym centrum Działdowa, czyli swojej placówce:

— Miejski Dom Kultury to przestrzeń do rozwijania pasji twórczych amatorskiego ruchu artystycznego. W placówce działa ponad 20 grup i sekcji artystycznych. Regularnie w zajęciach uczestniczy ponad 300 osób.

Dyrektor wspomniał też o nowej grupie „Mówisz i masz”, w której chętni będą uczyć się tzw. „konferansjerki”.

O grupie „Brzdąkające brzdące” opowiedziała pomysłodawczyni projektu, Dominika Banach, flecistka, dyrygent chóru Concentus.

— Muzykę propaguję wśród bardzo młodych ludzi. Na moje zajęcia przychodzą dzieci nawet niespełna roczne, oczywiście wraz z rodzicami — powiedziała na antenie pani Dominika.

Dyrektor Sławomir Rutkowski wspomniał też o remontowanym obecnie budynku MDK przy ul. Jagiełły.

— Z utęsknieniem czekamy na otwarcie sali widowiskowej, bardzo nowoczesnej, na ponad 260 miejsc. A co najważniejsze, w Działdowie pojawi się ponownie kino — powiedział Sławomir Rutkowski.

Wyjazdowa audycja była nadawana w sobotę 9 listopada, od godz. 15.00 w Programie Drugim Polskiego Radia

UM Działdowo

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. obserwator #2818201 | 83.9.*.* 13 lis 2019 13:31

    — Miejski Dom Kultury to przestrzeń do rozwijania pasji twórczych amatorskiego ruchu artystycznego. W placówce działa ponad 20 grup i sekcji artystycznych. Regularnie w zajęciach uczestniczy ponad 300 osób. To proszę odpowiedzieć, gdzie te grupy i sekcje wraz z 300-ma osobami pomieszczą się w tak mocno uszczuplonym z pomieszczeń Domu Kultury na ul Jagiełły. Zlikwidowano 3 duże sale ze studiem nagrań w których odbywały się próby zespołów muzycznych, śpiewu, tańca i orkiestry dętej. Czas pokaże....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages