Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Będziemy walczyć o naszą szkołę!

2020-01-14 19:00:00 (ost. akt: 2020-01-14 13:46:00)

Autor zdjęcia: archiwum UG

Z naszą redakcją skontaktowali się mieszkańcy Turzy Wielkiej, którzy zaniepokojeni możliwością zamknięcia tamtejszej szkoły podstawowej, postanowili o nią walczyć. Jak mówią, szkoła przynosi straty finansowe, ale utrzymuje wysoki poziom kształcenia.

19 listopada odbyło się spotkanie z władzami gminy w sprawie potencjalnego zamknięcia szkoły. Mieszkańcy nie byli jednak z niego zadowoleni.

— Myślą, że jak puszczą nam kilka slajdów z cyframi to będą mieli spokój. Próbują nas ogłupić. Cały dorobek naszej szkoły został zawarty w kilku slajdach wyświetlonych z rzutnika. My, jako społeczność lokalna, nie zgadzamy się z przedmiotowym traktowaniem naszych dzieci, które są tzw. "królikami doświadczalnym gminnej polityki oświatowej” — mówiła mieszkanka Turzy Wielkiej.

Na prośbę mieszkańców odwiedziliśmy rodzinę, która walczy z zamknięciem szkoły.

— Wójt twierdzi, że szkoła jest nie rentowna i przynosi straty, że musi dokładać do niej pieniądze, a za to mógłby zrobić drogi. Szkoła u nas ma 17 lat, jest po renowacji, klasy są wielkie i nowoczesne, a chce gmina chce przenieść dzieci do szkoły starej, gdzie klasy są bardzo małe — mówił Damian Korona.

7 grudnia mieszkańcy zorganizowali zebranie lokalnej społeczności, w którym uczestniczyliśmy. Wybrano wtedy osoby, które będą reprezentować w tej sprawie wszystkich zainteresowanych. — Spotkaliśmy się, ponieważ musimy walczyć. Nie może być tak, że zostaniemy poinformowani o przeniesieniu naszych dzieci do szkoły w Burkacie, tak jak poinformowano nas o przeniesieniu przedszkolaków. Wtedy zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym, teraz nie możemy na to pozwolić — mówiła jedna z mieszkanek Turzy.

Mieszkańcy przygotowali petycję, którą wysłali między innymi do Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Rady Gminy Działdowo. Pod petycją podpisało się wiele osób.

,,Mydlenie nam oczu zapewnieniami o pozostawieniu na miejscu w naszej placówce kl. 0-III, która będzie funkcjonowała jedynie jako filia S.P w Burkacie jest dla nas nie do przyjęcia, nikt nie daje nam żadnej gwarancji, jak długo taki stan się utrzyma. Prawda jest taka, że jeżeli pozwolimy na likwidację naszej szkoły teraz i odpływ znacznej liczby uczniów do S.P w Burkacie to skutkiem tego i tak będzie dalsza likwidacja tej placówki, gdyż gmina będzie miała już wtedy więcej możliwości na zlikwidowanie tzw. ,,filii”, a my rodzice zostaniemy o tym fakcie jedynie poinformowani" —część treści petycji. W piśmie zawarto również zarzuty dotyczące polityki gminnej: ,,Dlaczego nasze dzieci mają ponosić skutki nieudolnej polityki gminnej, która zmienia się wraz ze zmianą na urzędzie wójta, który jeszcze przed wyborami obiecywał, że nie ma mowy o zamknięciu naszej szkoły, a w dodatku ma w planach jeszcze dobudowanie brakującej sali gimnastycznej".

7 stycznie udaliśmy się do wójta, by poznać jego stanowisko. — Póki co nie podjęto żadnej decyzji. Ostateczną decyzję podejmuje Rada Gminy. Szkoła w Turzy Wielkiej najprawdopodobniej zostanie. Tylko nie rozumiem dlaczego rodzice chcą, żeby dzieci do ukończenia szkoły chodziły do klas łączonych, przecież to się na nich odbije w przyszłości, np. nie dostaną się do wymarzonych szkół, lekcje prowadzone po 15/20 minut też nie będą owocne. Finanse, jak to finanse, szkoła przynosi straty, ale najważniejszym czynnikiem jest edukacja, która w klasach łączonych nie będzie najlepsza — mówił wójt. Mirosław Zieliński zadeklarował, że decyzję i więcej informacji przekaże nam w przyszłym tygodniu. O sprawie i jej wyniku będziemy informować na bieżąco.

Katarzyna Wiśniewska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anonim #2850476 | 5.184.*.* 16 sty 2020 15:02

  Chodziły do tej szkoły moje dzieci, ta szkoła to nie szkoła a placówka. Nie ma sali gimnastycznej, nauczyciele nie podchodzą do ucznia w sposób przyjacielski a jak do bydła. Dzięki mojej intencji był tam kurator który sam przyznał że w tej szkole panuje rozgardiasz. Nasze dzieci jeździły do Turzy więc dlaczego ich dzieci nie mogą jeździć do szkoły w Burkacie?! Szkoła w Burkacie ma warunki do rozwoju tych maluchów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pralka #2850078 | 185.207.*.* 15 sty 2020 19:38

   Wiemy,że utrzymanie szkoły jest kosztowne, wiemy że dzieci muszą się uczyć w takich szkołach gdzie jest wymagająca minimalna liczba uczniów. Im mniej uczniów tym nauczanie jest łatwiejsze dla nauczyciel-uczeń ale w póżniejszym nauczaniu wypadają z grona wzorowych. Nierentowne szkoły trzeba likwidować to one przynoszą straty w budżecie gmin. Z chwilą likwidacji szkoły Turza Wielka będzie wsią wolną od hałasu i to dwojakiego znaczenia bo zamknięta droga też ma swoją dobrą stronę.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Ja #2849445 | 37.248.*.* 14 sty 2020 19:54

    Szkoła w Jeglii również została zamknięta. Walczyliśmy i przegraliśmy z ekonomią.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages