Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Prawdziwa lekcja historii

2020-01-22 14:30:00 (ost. akt: 2020-01-22 15:05:42)

Autor zdjęcia: Katarzyna Wiśniewska

17 stycznia w kaplicy zamkowej odbyło się otwarcie wystawy pt. "Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920". Otwarcie wystawy poprzedził wykład prof. Macieja Krotofila "Powrót Pomorza i Kujaw do Polski. Przyłączenie ziemi działdowskiej 1918-1920."

Wystawa została przygotowana przez pracowników Oddziału Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku – Delegatury w Bydgoszczy oraz poszerzona o plansze przygotowane przez Muzeum Pogranicza. Na otwarcie przybyli przedstawiciele rady miejskiej, przedstawiciele IPN, przedstawiciele wojewody i marszałka województwa oraz działdowska młodzież.

Gości przywitał dyrektor Muzeum Pogranicza Patryk Kozłowski.
— Szanowni państwo, droga młodzieży, dziś mija dokładnie 100 lat od momentu, kiedy w Działdowie pojawili się pierwsi żołnierze błękitnej armii gen. Hallera. Na mocy postanowień traktatu Wersalskiego zawartego 22 czerwca, ziemia działdowska została przyłączona do Polski […] Właśnie te wydarzenia chcemy upamiętnić otwierając wystawę "Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920". To jest dopiero początek obchodów przyłączenia Działdowa do Polski, kolejne wydarzenia planowane są w kolejnych miesiącach — mówił Patryk Kozłowski.

Następnie głos zabrał burmistrz Grzegorz Mrowiński, który przedstawił dalszy plan obchodów upamiętniających przyłączenie Działdowa do Polski.
— Główne uroczystości odbędą się 14 czerwca i będą połączone z obchodami stulecia powiatu działdowskiego. Przygotowaliśmy cykl imprez historycznych i kulturalnych, które zostaną zapoczątkowane uroczystą mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Po mszy odsłonięty zostanie pomnik patronki naszego miasta św. Katarzyny Aleksandryjskiej, po czym odbędzie się inscenizacja przyłączenia Działdowa do Polski, a po niej duży pochód mieszkańców, podczas którego będziemy mogli pokazać cały dorobek ostatnich stu lat naszego pięknego miasta — mówił Grzegorz Mrowiński.

Przedstawiciel wojewody warmińsko-mazurskiego odczytał list z podziękowaniem od wojewody.
— Zorganizowana przez państwa ekspozycja jest wspaniałą inicjatywą przypominającą o dziedzictwie historycznym [… ] Jestem przekonany, że ta wyjątkowa wystawa przypomni o wydarzeniach trudnych, często tragicznych, o losach ludzi i ich patriotycznym obowiązku oraz że stanie się dla odwiedzających prawdziwą lekcją historii — pisał wojewoda Artur Chojecki.
Ciekawy wykład prof. dr hab. Macieja Krotofila pt. „Powrót Pomorza i Kujaw do Polski. Przyłączenie ziemi działdowskiej 1918–1920” bogaty w wątki lokalne związane z włączeniem Działdowa do Polski zainteresował słuchaczy. Po wykładzie zebrani mogli podziwiać wystawę, która jest dostępna jeszcze przez miesiąc w działdowskim zamku.


Katarzyna Wiśniewska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. He he he #2854509 | 5.173.*.* 23 sty 2020 08:11

    Młodzeż jakaś senna na zdjęciach. Pewnie wykład smutny bo miny kwaśne. No ale jak zwykle dopisała tą aktywną "starsza młodzież "

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages