Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Dzień Młodego Naukowca w Szkole Podstawowej nr 3

2020-03-10 09:05:33 (ost. akt: 2020-03-10 09:07:20)

28 lutego w Szkole Podstawowej nr 3 w Działdowie obchodziliśmy Dzień Młodego Naukowca nawiązujący do ustanowionego w tym roku Dnia Nauki Polskiej. Z tej okazji dla uczniów klas trzecich zostały przygotowane zajęcia, podczas których mogli oni zgłębiać tajniki różnych dziedzin wiedzy poprzez doświadczanie, eksperymentowanie i udział w różnorodnych zabawach.


Podczas zajęć języka polskiego uczniowie utrwalali wiedzę z zakresu znajomości części mowy. Trzecioklasiści układali puzzle, segregowali zapisane na żółtych paskach papieru przypominających frytki wyrazy i wkładali je do pojemniczków „prosto z McDonalda” z wypisanymi częściami mowy, a bawiąc się w detektywów, rozkodowywali zaszyfrowane treści. Na koniec zajęć każdy otrzymał zakładkę do książki i medal dla znawcy języka ojczystego.

By móc wziąć udział w kolejnych zajęciach, uczniowie musieli założyć długie białe fartuchy. Każdy uczestnik lekcji mógł zobaczyć i poznać nazwy szkła i sprzętu laboratoryjnego, podziwiać niezwykłe kolory odczynników chemicznych i wreszcie samodzielnie wykonać doświadczenie naukowe. Koniec zajęć został uatrakcyjniony pokazem „magicznych” doświadczeń chemicznych wykonanych przez specjalistkę w dziedzinie chemii.

Kolejna lekcja była prawdziwą okazją do tego, by nie opuszczając murów szkoły, zgłębić tajniki pracy rzeźbiarza. Uczniowie obejrzeli galerię zdjęć słynnych światowych i polskich rzeźb. Zainspirowani widokiem wybitnych eksponatów tej dziedziny sztuki, ze zmysłami pobudzonymi udziałem w zabawie z magicznym pudełkiem, kryjącym w sobie skarby rzeźbiarza, młodzi ludzie wyrażali swoje emocje, tworząc Ptaki – Cudaki, a tym samym odkryć drzemiące w nich talenty.

Zaspokoiwszy potrzeby ducha, dzieciaki przeszły do zgłębiania tajników wiedzy, których nie sposób dostrzec ludzkim okiem. Na lekcji biologii uczniowie poznali budowę i działanie mikroskopu. Nauczycielka zaprezentowała, jak wykonuje się preparat mikroskopowy i młodzi badacze mogli samodzielnie, patrząc przez długi okular, poobserwować jego budowę. Na koniec uczniowie rywalizowali o tytuł mistrza precyzyjności i spostrzegawczości, każdy bowiem musiał sporządzić rysunek tego, co widział pod okularem nowoczesnego mikroskopu.

Szkoła Podstawowa nr 3 słynie z licznych sukcesów sportowych. Uczniowie w każdym wieku trenują różne dyscypliny: od lekkoatletyki, piłki nożnej po koszykówkę. Na zajęciach wychowania fizycznego dzieciaki mogły rozładować nagromadzoną przez cały dzień energię podczas gier drużynowych, a nauczyciele mieli okazję, by wypatrzeć wśród zawodników przyszłe talenty.

Dzień Młodego Naukowca w Szkole Podstawowej nr 3 w Działdowie doskonale wpisuje się w realizację konsekwentnie realizowanej od 4 lat koncepcji pracy szkoły. Obserwując szeroko otwarte oczy, szczery uśmiech i wyraz zadziwienia na twarzy naszych młodszych kolegów, można śmiało stwierdzić, że wysiłek nauczycieli włożony w przygotowanie zajęć został wynagrodzony.

Iwona Rogalska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages