Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Strażacy apelują, aby nie wypalać traw, łąk, pastwisk oraz innych nieużytków

2020-03-17 12:10:36 (ost. akt: 2020-03-17 12:16:02)
OSP Spytkowo. Pożar trawy w Zielonym Gaju

OSP Spytkowo. Pożar trawy w Zielonym Gaju

Autor zdjęcia: Archiiwum OSP Spytkoowo

Jak co roku strażacy muszą stawiać czoła pożarom traw i nieużytków. Liczba takich zdarzeń narasta zazwyczaj z początkiem wiosny. Wysuszona roślinność idealnie nadaje się jako materiał palny. Trawy płoną zarówno w miastach, jak i na wsi. Niestety wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że jest to niedozwolone. Tak też było i tym razem.

15 marca ok. godz. 15 do SKKP w Działdowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze suchej trawy w Uzdowie. Spaleniu uległo ok. 2 arów pozostałości roślinnych. W działania zaangażowane były 2 zastępy straży pożarnych, 12 strażaków.

Przypominamy – wypalanie traw jest zabronione!

Co roku trwa walka służb z podpalaczami. Na szczęście istnieją ustawy „O ochronie przyrody” i „O lasach”, które zabraniają wypalania traw, pozostałości roślinnych na nieużytkach, szlakach kolejowych, przydrożnych rowach oraz lasach lub w ich pobliżu.

Za wypalanie nieużytków grozi kara grzywny, a w przypadku spowodowania zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób lub dużych strat materialnych, kara pozbawienia wolności.

Jak bardzo poważny jest to problem, świadczą m.in. liczby. W ubiegłym roku straż pożarna zanotowała aż 55 912 pożarów traw i nieużytków rolnych. Patrząc na ogólną liczbę pożarów, których było 153 520, oznacza to, że co trzecia akcja gaśnicza związana była z pożarami traw i nieużytków. Objęły one łączną powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na 40 974 800 złotych.

Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 9 minut. Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli 183 413 171 litrów wody co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich. Pożary traw bardzo często się rozprzestrzeniają obejmując zabudowania oraz lasy. W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 8896 pożarów lasów, w wyniku których zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia.

Pamiętajmy!

Należy pamiętać, że każdy z tych pożarów obejmuje środowisko naturalne, a tym samym niszczy bezpowrotnie wszystko co spotyka na swojej drodze. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu chociażby dla jakże cennych dla człowieka pszczół.

Materiały informacyjne: KG PSP
Oprac. mł. kpt. Damian Mackiewicz


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages