Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia

2020-04-17 18:10:00 (ost. akt: 2020-04-17 18:11:11)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Karolina Lipka to nauczyciel przedszkolny pochodzący z Działdowa. Dzieci z przedszkola „Bajka” w Olsztynie uwielbiają swoją panią za rozmaite zajęcia edukacyjne i pomysłowe zabawy ruchowe. Karolina podpowie, jak spędzać dzień z przedszkolakami w domu.

Czas pandemii jest ciężki zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Przedszkolaki tęsknią za swoimi rówieśnikami, zabawami w grupie. W domu mogą zacząć się nudzić. Jak należy zająć się dzieckiem, gdy przedszkola są zamknięte? Jak zorganizować dziecku dzień?
—Trzeba pamiętać, że kiedy dziecko chodzi do przedszkola, to zajęcia i zabawa w grupie nie trwają w nim cały dzień. Nie musimy dziecku organizować sztywno czasu na cały dzień, konkretne zajęcia czy godziny - chyba nikt by tego nie wytrzymał. Dziecka nie można zanudzić, należy zapytać go raczej, co chciałoby robić, na co ma ochotę i zaproponować jakieś zajęcie. Nie można zburzyć codziennego rytmu dziecka. Na naukę poświęćmy 20 minut – tyle zazwyczaj czasu w przedszkolu poświęcane jest na edukację. Reszta czasu to bardziej zabawy dowolne. Rodzicom swoich przedszkolaków codziennie wysyłam propozycje zajęć, zabaw i zadań do wykonania.

Jak zatem nauczać dzieci samemu w domu?
— Patrząc ze strony nauczyciela, musimy nauczać zgodnie z podstawą programową. Jak wiadomo obowiązek nauczania jest od 6 roku życia, to co wysyłam, to tak naprawdę propozycja tego, co dziecko powinno przyswoić. Trzeba pamiętać, żeby zmieniać czynności i tematy nauczania, ponieważ dziecko szybko się nudzi i traci koncentrację. Jak jakaś zabawa trwa za długo, przestaje też być fajna. Najlepszym sposobem są np. projekty tygodniowe. Ja w tym tygodniu zorganizowałam projekt „Wiosenne porządki” np. w poniedziałek sadzimy rzeżuchę, we wtorek sprzątamy pokój itd… Dziecko jest wtedy zaciekawione, zadaje pytania. Idealne projekty na teraz, to te związane z przygotowaniami do świąt i te związane z wiosną. Fajne są też doświadczenia. Nie możemy od razu przedstawić dziecku skutków i przyczyn doświadczenia. Dziecko samo musi wyciągnąć wnioski. W czasie epidemii, żeby uzmysłowić dziecku, że mycie rąk jest ważne, zróbmy doświadczenie z brokatem. Jak je wykonać? Wlewamy wodę do miski i wsypujemy brokat (może być też pieprz). Zanurzamy palca w wodzie - brokat obkleja się na nim, jeśli palec posmarujemy mydłem - brokat będzie "uciekał".

Co z ćwiczeniami i gimnastyką?
— Rano dobrze zrobić gimnastykę, to takie zadanie na „dzień dobry”. Taki sygnał, że zaraz zaczynamy nowy dzień. Mamy tu też korzyść dla rodzica, który może zażyć trochę ruchu i również się rozbudzić. Skakanie, rozciąganie, możemy zrobić tor przeszkód, dać zadanie do zrobienia na czas. Zabawą ruchową może być nawet sprzątanie na czas. Ćwiczenie położenia w przestrzeni można połączyć ze sprzątaniem (ścieramy kurz na górnej półce i na dolnej ) wysoko/nisko. Taniec piratów- gimnastyka z użyciem gumy - naprzemienne wymachy rękoma w przód - przysiady - unoszenie i opuszczanie rąk - skłony tułowi w przód. Jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia.

A co z tabletem? Nasze społeczeństwo podzielone jest na zwolenników i przeciwników…
— Tablet nie jest złem, pod warunkiem, że korzystamy z niego z umiarem. Trzeba wprowadzać dzieci w nowe technologie, ale nie można zapomnieć o kontroli rodzicielskiej. Na tablecie dostępne są różne edukacyjne aplikacje. Jest też platforma, która pozwala na tworzenie przez rodziców odpowiedniej gry dla dziecka. Tablet można też użyć do gry na instrumentach, dzieci to uwielbiają np. pianino. Dziecko może też obejrzeć bajkę na tablecie. Wiadomo, nie dajemy oglądać bajek przez cały dzień. To może spowodować, że dziecko nie będzie spokojne, a odwrotnie – stanie się pobudzone. Ciągłe oglądanie bajek, patrzenie na zmieniające się klatki na ekranie powoduje wzmożony ruch gałek ocznych, przez co dziecko staje się bardziej pobudzone. Wszystko musi mieć umiar.

Katarzyna Wiśniewska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marunia #2909197 | 185.186.*.* 20 kwi 2020 12:41

    mamy sporo zabaw ruchowych i tanecznych, oglądamy bajki na tablecie (ale nie za długo), gotujemy i sprzątamy, budujemy wieże z klocków Plus Plus i układamy puzzle

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages