Stworzył identyfikację wizualną Działdowa

2020-05-31 12:38:00(ost. akt: 2020-05-31 12:51:18)
Michał Gierałtowski jest studentem ostatniego roku studiów magisterskich ASP w Gdańsku, na kierunku wzornictwo. W swojej pracy semestralnej przedstawił identyfikacje wizualną Działdowa inspirowaną klimatem zamku krzyżackiego.
Dlaczego wybrałeś się na Akademię Sztuk Pięknych?
– Od dziecka rodzice prowadzili mnie na zajęcia plastyczne. Zaczęło się od domu kultury. Potem poszedłem do liceum plastycznego. Naturalnym krokiem było ASP.

Jaki kierunek studiujesz?
– Wzornictwo. Jest to szeroki kierunek. Zaczynając od projektowania produktu przemysłowego, kończąc na komunikacji wizualnej. Swoją pracę dyplomową tworzę w pracowni komunikacji wizualnej, gdzie zajmuję się projektem z zakresu grafiki użytkowej.

Twoja praca semestralna przedstawia projekt identyfikacji miasta Działdowo. Dlaczego akurat Działdowo? Dlaczego zamek?
– Pierwszym zadaniem było wybranie mniejszego miasta. Jako, że moja mama pochodzi z Działdowa i często tutaj przyjeżdżaliśmy, to klimat tego miejsca jest mi bliski. Pomijając kwestie sentymentu, od początku raziła mnie duża niespójność wizualna w działaniach promocyjnych miasta. Każdy element graficzny wypuszczany jest w innym charakterze, co daje poczucie bałaganu. Wdrożenie identyfikacji mogłoby dać dobry przykład- porządku i organizacji. Jeżeli chodzi o inspirację zamkiem krzyżackim to jest to dobry punkt na stworzenie charakteru graficznego i zaproszenie turystów. Spójna identyfikacja może skutecznie zbudować markę miasta i wzmocnić lokalny patriotyzm.

Opowiedz nam jak powstawał ten projekt…
– Projekt rozpocząłem od porządnego researchu oraz szkiców całego systemu. W następnej fazie zająłem się logotypem. Oparłem go na połączeniu nowoczesnego kroju pisma z literą „D” inspirowaną piśmiennictwem z okresu zakonu krzyżackiego. Kolejnym krokiem było tworzenie ilustracji przedstawiających najważniejsze symbole miasta. Cały zestaw powstał w technice linorytu. Technika ta polega na wycinaniu elementów dłutem w gumoleum, a w następnej fazie odbiciu matrycy pod naciskiem prasy drukarskiej. Proces ten odnosi się do techniki drzeworytu, która wykorzystywana była w okresie zakonu krzyżackiego. Dopiero w następnej fazie, po zeskanowaniu tych ilustracji, zostały one poddane procesowi digitalizacji, czyli przekształcaniu na formę komputerową z bezstratną możliwością jej skalowania oraz druku.

Jakie są Twoje plany na przyszłość? Czy wiążesz je z projektowaniem grafiki użytkowej?
– W przyszłości chciałbym realizować się zarówno w projektowaniu grafiki użytkowej jak i tworzeniu projektów bardziej artystycznych. Obecnie zajmuje się również tatuowaniem, które nie jest uwarunkowane tyloma czynnikami zewnętrznymi i łatwiej przemyca się cząstkę swojej osobowości do projektów. Zapraszam wszystkich do obejrzenia prezentacji systemu identyfikacji wizualnej Działdowa https://www.behance.net/gallery/94246221/Town-of-Dzialdowo?fbclid=IwAR2AA7mLp0J7kPuOBafZbAn4LQubVpodkmnW5tPN5qb9sNFFsVVMXfVNdqY oraz na mojego Instagrama https://www.instagram.com/m.gieraltowski


Katarzyna Wiśniewska

Obrazek w tresci

Projekt Michała

Obrazek w tresci

Michał zajmuje się również tatuowaniem


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5