Lecznicze właściwości magnezu w dolegliwościach psychicznych

2020-09-05 11:26:00(ost. akt: 2020-09-05 11:28:06)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Magnez, jeden z najpopularniejszych minerałów na Ziemi został uznany za pierwiastek w 1755 roku przez szkockiego chemika Josepha Blacka. Występuje w skałach w postaci dolomitu, magnezytu, szenitu, a także w soli wody morskiej.
Magnez bierze udział w wielu procesach zachodzących w roślinach i w organizmie człowieka. Bez magnezu rośliny więdną i przestaje zachodzić w nich fotosynteza. Natomiast w organizmie ludzkim magnez odpowiada między innymi za przekaz impulsów w układzie nerwowym, reguluje ciśnienie osmotyczne krwi, bierze udział w tworzeniu DNA, zachowaniu odpowiedniej struktury rybosomów, jest składnikiem budulcowym kości, mięśni, serca, organów odpowiedzialnych za metabolizm.

Zapotrzebowanie dobowe na magnez u dorosłego człowieka to 300-400mg. Jednak z powodu nieodpowiedniej diety (jedzenie przetworzonej żywności, konserwanty), braku picia dobrej jakości naturalnych, mineralnych wód leczniczych, nadmiernego spożycia alkoholu i leków syntetycznych oraz z powodu nawożenia gleby środkami chemicznymi (szczególnie środkami zawierającymi potas), w roślinach, a następnie w organizmie ludzkim jest magnezu coraz mniej. Potencjał energetyczny składników odżywczych roślin zaczyna się od dobrej jakości ziemi, w której rosną.

To wpływa na nasze zdrowe. Niedobory magnezu mają niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Im tego pierwiastka jest mniej w organizmie, tym większe skłonności do wystąpienia stanów lękowych, depresyjnych, nerwic, kłopotów ze snem, poczucia zagubienia, chronicznego zmęczenia, stanów maniakalnych, bólów głowy, kołatania i arytmii serca, a nawet skłonności do psychoz. Trudniej jest być uważnym i skoncentrowanym, łatwo o rozdrażnienie. Dobroczynny wpływ magnezu na psychikę człowieka potwierdzają liczne badania naukowe.

Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl

Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta
Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
https://www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5