Pokazali, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych!

2020-09-27 18:40:00(ost. akt: 2020-09-27 18:41:08)

Autor zdjęcia: R.Masłow

16 września grupa wychowanków i opiekunów niepełnosprawnych z Działdowa wchodząc na ostatni szczyt zakończyła projekt „28 marzeń - niepełnosprawni w drodze na szczyt”. W ciągu 4 wypraw zdobyli 28 szczytów. Gratulujemy!
Wejściem na Rysy (16 września) grupa śmiałków z placówek prowadzonych przez działdowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zakończyła realizację projektu pod hasłem „28 marzeń niepełnosprawni w drodze na szczyt”. Najwyższy szczyt Polski, Rysy, był 28. jaki udało im się zdobyć w ciągu 14 miesięcy. Tym samym zdobyli oni wszystkie szczyty zaliczane do Korony Gór Polski.

Ten wyczyn został najpierw poddany weryfikacji poprzez Lożę Zdobywców Korony Gór Polski (KGP) a następnie uhonorowany uroczystym pasowaniem i włączeniem do grona zdobywców KGP, które miały miejsce podczas Gali Finałowej w Zakopanem, w Hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa.

Projekt „28 marzeń niepełnosprawni w drodze na szczyt” od ponad 1,5 roku wypełniał przestrzeń medialną, społeczną i emocjonalną nie tylko samych jego uczestników, ich rodzin, społeczności stowarzyszenia ale także powiększającego się, niczym śnieżna kula, grona partnerów, sponsorów, sympatyków, przyjaciół, tym wszystkim, dzięki którym ta inicjatywa została zrealizowana, i to zrealizowana z wielkim przytupem i rozgłosem. Mówiono o niej w prasie i telewizji, nie tylko regionalnej, ale także tej o zasięgu krajowym. Ukazywały się artykuły w różnych tytułach prasowych, materiały w telewizji i radio. Uczestnicy spotykali się na szlakach z ogromną sympatią, ze zrozumieniem, podziwem. Nie wędrowali sami. Zdobywali kolejne szczyty w towarzystwie ambasadorów, wśród których były osoby znane ze świata sportu, telewizji, kina i teatru (Justyna Kowalczyk, Kinga Baranowska, Krzysztof Wielicki, Piotr Zelt, Ireneusz Krosny). Dzięki bezpośredniej pomocy i wsparciu przyjaciół - jak ich określali - z GOPR i TOPR górskie wędrowanie było komfortowe i bezpieczne.

Projekt ten zrodził się z inicjatywy Romana Jankowskiego, nauczyciela placówek prowadzonych przez PSONI Koło w Działdowie. To on zajął się organizacją i logistycznym opracowaniem planu każdej z 4 wypraw, podczas gdy dwoje innych osób, Grzegorz Mikuła i Małgorzata Ziemba – Mikuła, zajęło się opracowaniem i realizacją planu biznesowego. Zmysł organizacyjny w połączeniu ze zmysłem biznesowym zaowocował ogromnym sukcesem, jaki przyniósł ten projekt.W ciągu 4 wypraw pomiędzy VIII.2019 a IX.2020 młodzież PSONI wraz z opiekunami zdobyła 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Były to szczyty Gór Swiętokrzyskich, pasm Beskidów, Gorców, Karkonoszy, Gór Izerskich, Bieszczadów, Gór Wałbrzyskich, Kamiennych, Złotych, Bialskich, Bystrzyckich i in. Pokonali oni tysiące kilometrów, dziesiątki tysięcy metrów przewyższeń, przebywali setki godzin na szlakach, nie zapominając o nawadnianiu organizmu i dostarczaniu mu odpowiedniej ilości posiłku, co przekładało się na odpowiednią ilość energii potrzebnej do tego ogromnego wysiłku. To wszystko miało swój cel. Było nim pokazanie, że osoby niepełnosprawne mogą, chcą i potrafią pokonywać trudności, ograniczenia, lęki; że są pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego; że chcą żyć na równi ze światem ludzi zdrowych; że mają swoje marzenia i wbrew wielu przeciwnościom zdolne są je realizować; że mają mnóstwo siły i samozaparcia, by pokonywać zmęczenie, ból; że mają mnóstwo siły, by dotrzeć do wyznaczonego celu; że mogą być i są wzorem do naśladowania i inspiracją dla wielu innych.

Ten projekt pokazał, że „osoby z niepełnosprawnościami swoim zapałem, hartem ducha, chęcią dążenia do celu, motywują do tego, żeby chciało się więcej” – podkreśliła obecna na gali finałowej w Zakopanem minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska - Jedynak. Natomiast w oczach Romana Dziedzica, Szefa Fundacji GOPR, „28 marzeń” [przyp.autora] to „prawdziwa lekcja pokonywania własnych słabości, lekcja siły, ale tez pokory i szacunku, czerpania z życia tego, co najlepsze pomimo burz i wiatrów, jakie mogą nas spotkać”. Ta inicjatywa przełamuje w ogromnym stopniu stereotypy o osobach niepełnoprawnych. Zdobycie Rysów, wieńczące wędrówkę po Koronę Gór Polski pokazuje w zdecydowany sposób, że nie ma rzeczy niemożliwych; że warto mieć marzenia i dobrze jest mieć kogoś, kto pomoże je zrealizować. Agata, Dominika, Dorota, Kinga, Marcin, Mariusz, Kacper razem ze swoimi opiekunami Dorotą Mróz, Joanną Śliwką, Marcinem Pisarskim, Gracjanem Cichockim, Sebastianem Jędrzejewskim, Romanem Jankowskim oto drużyna, która dostarczyła nam mnóstwa pozytywnych wrażeń, emocji i pokazała, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Roman Jankowski

Zdobyte szczyty: Biskupia Kopa, Góra Kłodzka, Orlica, Kowadło, Jagodna, Śnieżnik, Rudawiec, Szczeliniec Wielki, Wielka Sowa, Waligóra, Chełmiec, Skopiec, Skalnik, Śnieżka, Wysoka Kopa, Ślęża, Lubomir, Mogielnica Wysoka, Radziejowa, Turbacz, Lackowa, Tarnica, Łysica, Skrzyczne, Czupel, Babia Góra, Rysy.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5