Psychosomatoterapia – terapia poprzez ciało i oddech - część I

2020-11-16 22:18:08(ost. akt: 2020-12-05 14:37:31)
Katarzyna Kęsicka

Katarzyna Kęsicka

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Kiedy cierpi nasza psychika, zwykle naszemu ciału także zaczyna coś doskwierać.
Pojawiają się różnego rodzaju objawy: bóle kręgosłupa, mięśni, kości, stawów, skurcze, drętwienie, uczucie bycia przygniecionym, bóle brzucha, migreny, zespół jelita drażliwego, pieczenie w ciele, w klatce piersiowej, refluks, a nawet nowotwory i wiele innych. Z czasem te dolegliwości mogą przekształcić się w poważne choroby. W ten sposób dolegliwości natury psychicznej z biegiem czasu mogą stać się przyczyną poważnych chorób somatycznych. Czy można tego uniknąć? Tak. Do tego potrzebna jest chęć własnego rozwoju, pragnienie zmiany, bycia zdrowym oraz intensywna praca nad sobą. Z pomocą przychodzi nam również psychosomatoterapia.

Ciało i psychika to integralna całość. Wszystko, co robimy ze swoim ciałem, ma wpływ na psychikę i odwrotnie. Zaniedbanie ciała sprawia, że zaczyna chorować umysł i dusza. Cierpienie psychiczne znajduje swój wyraz w dolegliwościach ciała. Jeśli więc zaczniemy pracować nad stanem naszego umysłu i emocji, wpłyniemy na fizjologię ciała. Psychosomatoterapia jest dziedziną, która ma na celu połączenie somatyki ciała i psychiki.

Psychosomatoterapia to oddziaływanie na ciało i oddech poprzez specjalnie dobrane ćwiczenia, które prowadzą do leczenia i poruszają psychikę na głębokim, przeważnie nieświadomym poziomie. Ten typ terapii prowadzony jest bez słów, a jeśli już, to odbywa się wstępna konsultacja problemu. Zdarza się, że pacjentom trudno jest powiedzieć, co czują, gdyż przeżyli trudne i bolesne doświadczenia, ich trauma powstała we wczesnym dzieciństwie, albo w łonie matki, czego nie są w stanie pamiętać. Nie jest to przeszkodą w pracy psychosomatoterapeutycznej, ponieważ nasze ciało ma największą pamięć.

Komórkowa, dziedziczona, pamięć ciała może sięgać nawet pokolenia naszych rodziców, czy dziadków, którą my odczuwamy w swoim ciele. W tej pracy terapeuta pokazuje i uczy pacjenta ćwiczeń ciała i oddechu. Jest uważny siedząc obok, gdy pacjent zaczyna wchodzić w proces, kiedy uwalniają się emocje. Wspiera leczenie pacjenta, koryguje jeżeli trzeba. Mówi dokładnie, jak będzie wyglądała praca i co będzie w każdym momencie robione. Terapeuta kieruje się swoimi odczuciami w relacji z pacjentem, tym jakie ma z nim emocje podczas pracy i jakie są odczucia z ciała terapeuty. Modeluje technikami terapeutycznymi i swoją osobowością leczenie pacjenta. Dzięki temu z różnych części ciała uwalniają się emocje, które są tam ukryte.

Możecie Państwo aktywnie włączyć się w tworzenie działu Psychoterapia i Ziołolecznictwo poprzez propozycje tematów z tych dziedzin, o których chcielibyście dowiedzieć się więcej. Propozycje można zgłaszać na adres mailowy: z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl


Dr Katarzyna Kęsicka
Certyfikowany Psychoterapeuta
Psychosomatoterapeuta
Fitoterapeuta

Specjalistyczne Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Działdowie oraz Online, ul. Katarzyny 18/2, Tel: +48 793 055 588
www.facebook.com/psychoterapia.i.ziololecznictwo8
www.goldenline.pl/katarzyna-kesicka3


* Artykuł ma charakter informacyjny, nie jest poradą lekarską, ani farmaceutyczną.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5