W Południowych Mazurach tkwi potencjał

2020-12-07 07:00:00(ost. akt: 2020-12-05 14:40:54)
Jeszcze dwa miesiąc temu mało kto wiedział o funkcjonowaniu porozumienia ,,Południowe Mazury". Dziś o projekcie głośno jest nie tylko na szczeblu wojewódzkim, ale i ministerialnym. ,,Południowe Mazury" są szansą na rozwój regionu. Nic więc dziwnego, że pomysłodawcy dzielili się swoją wiedzą podczas IV Kongresu Przyszłości.
Organizowany od czterech lat Kongres Przyszłości to największe wydarzenie na Warmii i Mazurach. W tym roku odbył się w formie on-line. Jednym z tematów przewodnich była oczywiście przyszłość naszego regionu. O rewitalizacji obszarów zmarginalizowanych, a także o tym, przed jakimi wyzwaniami stoją społeczności lokalne i samorządy rozmawiali Paweł Cieśliński- starosta działdowski, Paweł Przybyłek- wicestarosta nidzicki, Andrzej Waldemar Nowicki- starosta piski, Jarosław Matłach- starosta szczycieński, którzy w czerwcu podpisali porozumienie ,,Południowe Mazury".

Powiaty działdowski, nidzicki, piski, szczycieński stanowią niemal 25% obszaru województwa warmińsko-mazurskiego. Łączy je wiele cech wspólnych, ale i podobne problemy. Podjęte działania mają na celu m.in.: spójność komunikacyjną, wyeliminowanie deficytów na drogach ekspresowych w województwie, zintegrowany transport pasażerski, sieć połączeń komunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich. Jak podkreślił Jarosław Matłach- starosta szczycieński, obszar ten zamieszkują ludzie, którzy po wojnie wyemigrowali z Polski i osiedlili się właśnie tutaj, na ziemiach odzyskanych.

Współpraca, nie rywalizacja

Starostowie opowiadali o przyczynach i idei powstania obszaru funkcjonalnego ,,Południowe Mazury", tworzonej strategii rozwoju oraz wsparciu w kontekście programu rządowego i wojewódzkiego.

— Powiat działdowski jest powiatem najbardziej wysuniętym na zachód, z naszych czterech powiatów. Mimo że tak bardzo oddalony od Pisza i Szczytna to mamy wspólne cele, założenia i problemy. O drogach możemy mówić wszyscy, i te potrzeby są ogromne. Nasze połączenie z lotniskiem w Szymanach i połączenie miedzy naszymi miastami powiatowymi jest to główne zadanie. Chcemy również prowadzić wspólną politykę dotyczącą służby zdrowia, oświaty. Nie na zasadzie rywalizacji i wyrywania sobie pacjentów czy uczniów, ale na zasadzie współpracy i innych działaniach w każdym powiecie.

Wszystkie nasze powiaty są atrakcyjne turystycznie. Nie mamy może tak wielkich jezior, jak powiaty wysunięte na północ, ale mamy mnóstwo terenów zielonych, lasów i mniejszych jezior, które stanowią ogromne zaplecze turystyczne i są chętnie odwiedzane — mówił Paweł Cieśliński- starosta działdowski. Paweł Przybyłek- starosta nidzicki podkreślił, że uczestników ,,Południowcy Mazur" łączą wspólne cele. — Ideą powstania ,,Południowych Mazur" było stworzenie lepszych warunków do życia mieszkańców, podnoszenie jakości życia w naszych społecznościach, stworzenie lepszych warunków do inwestowania dla przedsiębiorców. Dzięki inwestycjom będziemy mogli zatrzymać młodzież, przyciągać ludzi do pracy i nasze małe ojczyzny nie zostaną zmarginalizowane — podkreślił.

Starosta piski zaznaczył, że choć nasze powiaty łączą Mazowsze i Podlasie to nadal jesteśmy na końcu województwa. — Alternatywną dla budowy drogi S16 jest przy założeniu, że wszystko się uda, budowa ekspresowej drogi pomiędzy Działdowem, Nidzicą, Szczytnem, powiatem piskim do granic państwa — mówił Andrzej Nowicki.

Inicjatywa daje duże możliwości

Inicjatywa ,,Południowe Mazury" jest też dobrze postrzegana przez samorządowców. To bowiem szansa na zdobycie środków unijnych. Jak podkreślali starostowie bez dobrej współpracy i chęci wójtów i burmistrzów tej strategii by nie było. — Współpraca między powiatami jest wzorowa. Wszystkie gminy przyłączyły się do podpisania porozumienia i wspólnych działań w kwestii opracowania strategii i jej głównych celów. Dzięki temu jesteśmy już na ukończeniu tworzenia strategii — zaznaczył Paweł Cieśliński. Podobnego zdania był Paweł Przybyłek- wicestarosta nidzicki.

— Współpraca z samorządami układa się bardzo dobrze. Wiemy, jak duże możliwości daje pozyskiwanie środków na inwestycje w naszych gminach. Demografia nie jest zbyt dobra dla naszego powiatu, ale przez ostatnie lata intensywnie pracujemy, żeby zmienić tę sytuację. Inwestujemy w drogi. Dzięki trasie S7, kilka dni temu do starosta wpłynął wniosek o budowę kolejnego McDonalda. Za chwilę, jak powstaną obwodnice, uwolnią nam się kolejne tereny inwestycyjne. W Janowcu Kościelnym do drzwi wójta już pukają inwestorzy. Siatka dróg nam bardzo pomaga. W Nidzicy mamy znakomite liceum, w którym jest 100% zdawalności matury. Mamy bardzo małe bezrobocie i walczymy o to, żeby u nas inwestowali przedsiębiorcy, którzy dadzą lepszą pracę naszym mieszkańcom — mówił wicestarosta.

O ,,Południowcy Mazurach" robi się głośno

Przygotowywane są specjalnie dedykowane programy rządu na poziomie krajowym oraz samorządu województwa w ramach nowej perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2021-2027. Starostowie liczą, że marka Południowe Mazury wpisze się w nie na stałe. — Współpraca z samorządami układa się bardzo dobrze, jesteśmy już po pierwszym spotkaniu z ministerstwie. Rozmawiamy z rządem o wsparciu centralnym naszych pomysłów. Oby tak dalej — mówił Paweł Przybyłek. — Dwa miesiące temu jeszcze mało kto wiedział że ,,Południowe Mazury" w ogóle istnieją i funkcjonują. Obecnie rozmawia się o nas głośno w urzędzie marszałkowskim, wojewódzkim, ale i na szczeblu ministerialnym. Cieszymy się bardzo, że ten nasz nowy produkt stał się widoczny i o nim się mówi. Mamy nadzieję, ze z tych rozmów naszego obszaru funkcjonalnego da nam coś, co przyniesie ogromne korzyści dla naszego subregionu, dla naszych czterech powiatów — podsumował Paweł Cieśliński- starosta działdowski.

Zuzanna Leszczyńska

Południowe Mazury w cyfrach:
>Administracyjnie obszar Południowych Mazur tworzą 4 powiaty, 22 gminy, w tym 12 wiejskich, 8 miejsko-wiejskich i dwa miasta
>Z łączną powierzchnią prawie 6 tys. km2 tworzy on wycinek ponad 23% powierzchni naszego województwa
>W sieci osadniczej są 483 sołectwa
>Użytki rolne to 42,5% przy średniej wojewódzkiej = 54,2%
>Grunty leśne to 46,4% przy średniej wojewódzkiej = 32,8%
>Liczba mieszkańców PM to 223.507 osób, co stanowi blisko 16% mieszkańców województwa
I jeden z ważnych wskaźników:
-7.897 osób – wskaźnik migracji – który oznacza, że w latach 2010-2019 – więcej osób opuściło Południowe Mazury niż się tu osiedliło

>Układ komunikacyjny PM, to droga ekspresowa S7, 5 dróg krajowych i 11 dróg wojewódzkich
>Drogi powiatowe i gminne to ponad 6 tys. km, co stanowi 21% dróg tego typu w województwie
>5 linii kolejowych i regionalny port lotniczy w Szymanach pod Szczytnem
>Ścieżki rowerowe to tylko 96 km
>Pozytywna informacja dla powiatu nidzickiego: w latach 2010-2019 największy przyrost dróg o powierzchni twardej ulepszonej przoduje powiat nidzicki ze wskaźnikiem wzrostu blisko 218%.
>W 2019 r. wskaźnik udziału bezrobotnych zarejestrowanych w liczbie ludności w wieku produkcyjnym wyniósł średnio 5,3%, co jest porównywalne z sytuacją w regionie 5,2%, ale gorsze od sytuacji ogólnokrajowej – 3,8%.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5