Inwestycje za ponad 30 mln zł zakończone! Uroczyste przecięcie wstęgi w Działdowie

2021-08-27 19:55:04(ost. akt: 2021-08-27 20:17:46)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

27 sierpnia miało miejsce symboliczne przecięcie wstęgi przy zmodernizowanej linii sortowniczej w Działdowie. Nowe urządzenia pozwalają na odzyskanie do 80% surowców. Działdowszczyzna takie wyniki osiąga. To zdecydowanie powyżej średniej wojewódzkiej.
W piątkowe przedpołudnie, w siedzibie Ekologicznego Związku Gmin ,,Działdowszczyzna" odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch dużych inwestycji.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

fot. Zuzanna Leszczyńska

Zebrani wysłuchali informacji Kazimierza Kordeckiego - przewodniczącego zarządu EZG ,,Działdowszczyzna" o realizacji projektu pod nazwą Modernizacja instalacji mechaniczno-biologicznej przetwarzania odpadów, tj. Linii sortowniczej w Działdowie i Kompostowni w Zakrzewie.

Obrazek w tresci

fot. Zuzanna Leszczyńska


— Uporządkowaliśmy system istniejących instalacji, niespełniających wymogów środowiskowych. Przeprowadziliśmy rekultywację wszystkich składowisk odpadów oraz starej instalacji. Dziś, zgodnie z wojewódzkim planem gospodarki odpadami, funkcjonują trzy instalacje: składowisko w Zakrzewie, kompostownia w Zakrzewie i sortownia w Działdowie — mówił Kazimierz Kordecki - przewodniczący związku.

Pierwszy projekt dotyczył istniejącej kompostowni ,,Osadus", wybudowanej w latach 2001-2002 i funkcjonującej do dnia dzisiejszego. Modernizacja polegała na wybudowaniu 7 bioreaktorów o łącznej pojemności 15 000 m3, w których prowadzony jest proces kompostowania odpadów biodegradowalnych. Zakupiono nowy sprzęt tj. przerzucarkę pryzmową, sito przesiewające, beczkę ascenizacyjną i ładowarkę kołową z łyżką przesiewająco- kruszącą. Koszt inwestycji to ponad 12 mln zł, z 68% dofinansowaniem.

Drugi projekt to modernizacja istniejącej sortowni, wybudowanej w latach 2009-2011.

— Realizacja projektu modernizacji sortowni jest konsekwencją dostosowania istniejących instalacji do wymogów wynikających z potrzeb pogłębienia procesów odzysku surowcowego do recyklingu. Nowe urządzenia pozwalają na odzyskanie do 80% surowców, i takie wyniki mamy na dzień dzisiejszy — mówił Kazimierz Kordecki.

W ramach rozbudowy przełożono instalację wodno-kanalizacyjne i energetyczne. Firma Sutco Polska zamontowała nową linię technologiczną wyposażoną w cztery separatory fotooptyczne, jeden balistyczny, nowe sito bębnowe, nowa prasę belującą i rozrywarkę worków. Całość linii technologicznej została wyposażona w nowe kabiny sortownicze oraz kilkudziesięciu przenośników.
Całość sterowana jest przy wykorzystaniu programów komputerowych zainstalowanych w sterowni-sortowni. Zmodernizowana linia pozwala na wysortowanie poprzez separatory 80% frakcji recyklingowej ze strumienia odpadów komunalnych pochodzących z selektywnej zbiórki. Wartość projektu to ponad 18 mln.

Przewodniczący podziękował wszystkim, którzy włączyli się w realizację inwestycji. Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

Obrazek w tresci

fot. Zuzanna Leszczyńska


Marek Gustaw Brzezin-marszałek województwa wamińsko-mazurskiego pogratulował przygotowania i szybkiego tempa realizacji inwestycji. — To ogromny wysiłek, wielki wyczyn, święto i sukces wszystkich tu obecnych. Gratuluję prezesowi, zarządowi, związkowi liderowania w kwestii recyklingu na obszarze Warmii i Mazur. W regionie nie możemy pochwalić się jeszcze 50% wskaźnikiem odzysku, a Działdowszczyzna tak - mierzy nawet wyżej, bo są i wyniki 80%. Jest więc kogo naśladować — mówił marszałek.

Obrazek w tresci

fot. Zuzanna Leszczyńska


Głos zabrała także Hanna Teodorowicz - dyrektor WFOŚiGW w Olsztynie, mówiąc że w świecie gospodarki odpadami są osoby, które znane są na terenie całego kraju.

— Są takie legendy, i właśnie numerem jeden w naszym województwie jest pan Kazimierz Kordecki. Przez całe swoje życie zawodowe miałam przyjemność zajmować się gospodarką odpadami. Z panem Kordeckim znamy się naprawdę bardzo długo, a EZG ,,Działdowszczyzna" jest jednym z naszych najrzetelniejszych partnerów — mówiła Hanna Teodorowicz.

Obrazek w tresci

fot. Zuzanna Leszczyńska


Paweł Cieśliński - starosta działdowski podkreślił, że w 2002 roku, w momencie tworzenia związku, składał się on z czterech gmin. Dziś jest ich dwanaście.

— Trudno znaleźć drugą, tak stabilną grupę samorządowców. Zgoda i wspólne działanie spowodowały to, że zakończone zostały inwestycje 30-milionowe. Związek corocznie inwestuje, żeby wyprzedzać wymagania nakładane na samorządy. Gospodarka odpadami prowadzona jest prawidłowo. Ustawy zmieniały się już dwukrotnie i wróciliśmy do punktu wyjścia, czyli do tego, co my robimy od początku. Ostatnia ustawa o ochronie środowiska, o sposobie gospodarki odpadami mówi o tym, co my robimy od samego początku. Myślę że jest to efekt pracy całego zarząd z panem przewodniczącym na czele. Gratuluję zrealizowanych inwestycji, a zarządowi dziękuję za to, że tak rozsądnie i stabilnie zarządza związkiem — podkreślił starosta działdowski.

Obrazek w tresci

fot. Zuzanna Leszczyńska


Głos zabrał także Grzegorz Mrowiński-burmistrz Działdowa. — Chciałem podziękować panu przewodniczącemu za wszystko, co robi. Wszyscy dobrze wiemy, że w ustawie o samorządzie gminnym są zapisane zadania, które przyprawiają nas o ból głowy, nieprzespane noce, a czasami są nawet powodem uszczerbku na zdrowiu. I pan przewodniczący, z własnej nieprzymuszonej woli, postanowił część tych trudnych zadań wziąć na siebie. I dzięki temu my możemy bardziej skupić się na budowie dróg, na poprawie infrastruktury potrzebnej naszym mieszkańcom. Nie ukrywam, że jest to jedno z trudniejszych zadań, którym pan przewodzi — zaznaczył burmistrz.

Obrazek w tresci

fot. Zuzanna Leszczyńska


Po części oficjalnej odbyło się uroczyste otwarcie sortowni i przecięci wstęgi. Następnie goście mieli możliwość zwiedzania zrealizowanych inwestycji.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Gustaw Marek Brzezin - marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Hanna Teodorowicz - dyrektor WFOŚiGW w Olsztynie, Paweł Cieśliński-starosta powiatu działdowskiego, Paweł Przybyłek-wicestarosta powiatu nidzickiego, Paweł Ciesielski-przewodniczący zgromadzenia związku, Grzegorz Rolka- przewodniczący komisji rewizyjnej, Agata Borkowska-przedstawicielka Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego, Adam Jurkiewicz i Marek Klimek-przedstawiciele Sutco-Polska-generalnego wykonawcy inwestycji, członkowie i pracownicy związku.

zl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5