Rezonans magnetyczny w Nidzicy już działa

2022-11-12 12:00:00(ost. akt: 2022-11-09 16:15:48)
Katarzyna Kowalska podczas wykonywania badania rezonansem

Katarzyna Kowalska podczas wykonywania badania rezonansem

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Zgodnie z zapowiedziami, w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy, od 17 października, wykonywane są już refundowane badania rezonansem. To kolejny krok do utworzenia nowoczesnego centrum diagnostycznego w nidzickim szpitalu. O przebieg badań zapytaliśmy też pacjentów.
Nowoczesny rezonans dotarł do nidzickiego szpitala na początku sierpnia. Czekali na niego nie tylko nidziccy lekarze, ale i dyrekcja szpitala, a przede wszystkim mieszkańcy powiatu nidzickiego. Na początku września miał miejsce odbiór wykonania pracowni rezonansu, a po nim przyszedł czas na szkolenia pracowników z obsługi sprzętu i przeprowadzania badań MR.

— Dzięki szkoleniom wewnętrznym i zewnętrznym oraz badaniom próbnym pracownicy szpitala mogą już przy pomocy nowoczesnego sprzętu badać naszych pacjentów. Zakładaliśmy, że pierwsze refundowane badania będą możliwe od połowy października. I tak też się stało. Od 17 do 31 października wykonaliśmy około 40 badań rezonansem finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia — mówi Anna Osłowska - dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nidzicy.

Nowoczesny sprzęt, jakim jest rezonans i tomograf, to krok do podniesienia jakości świadczonych usług. — Chcemy zapewnić naszym mieszkańcom podstawową diagnostykę: onkologiczną, kardiologiczną, pulmonologiczną. Szybka diagnostyka, rozpoznanie i reakcja, dzięki czemu pacjent nie będzie musiał odbijać się od ściany, tylko otrzyma wstępne rozpoznanie i będzie mógł iść ścieżką do wyleczenia — mówi Anna Osłowska.

Obrazek w tresci

fot. Ryszard Makszyński

Zespół Opieki Zdrowotnej w Nidzicy chce dalej się rozwijać. A to wymaga inwestycji. — Złożyliśmy wniosek o zakup nowego aparatu RTG i USG. Dzięki temu stworzymy pełne, nowoczesne centrum rentgenodiagnostyki w naszym szpitalu — zaznacza Anna Osłowska.

Badanie rezonansem magnetycznym jest dłuższe niż tomograficzne, trwa średnio od 20 minut do godziny. — Dlatego tych badań będziemy wykonywać nieco mniej w porównaniu do badań TK, z czym w przyszłości może się wiązać dłuższa kolejka niż do TK. Póki co jednak nie ma kolejek i badania wykonywane są na bieżąco — mówi Katarzyna Kowalska-kierownik zespołu techników elektroradiologii.
Jak przygotować się do badań?

— W przypadku badania MR ze środkiem kontrastowym pacjent musi pozostać na czczo ok. 6 godzin przed badaniem oraz wymagane jest przedstawienie wyniku poziomu kreatyniny (nie starszy niż 30 dni, a w przypadku chorób nerek nie starszy niż 7 dni), bez wskazań do podania środka kontrastowego nie jest wymagane pozostanie na czczo. Na badanie należy ubrać się w luźną odzież, pozbawioną metalowych elementów t.j.: guziki, pasek, zamek. Przed wejściem do pomieszczenia z aparatem MR należy zdjąć i zostawić wszelkie metalowe przedmioty t.j.:spinki, zegarki, okulary, biżuterię, aparat słuchowy, telefon, karty oraz zmyć makijaż w przypadku badania głowy, ponieważ drobinki metali wpływają na jakość badania — wyjaśnia Katarzyna Kowalska.

Rezonans magnetyczny to nowoczesna, bezbolesna i nieszkodliwa dla organizmu metoda obrazowania tkanek i narządów ludzkich. To badanie wykorzystuje w swoim działaniu pole magnetyczne i fale radiowe o różnej częstotliwości. Badanie jest nieinwazyjne, czas trwania badania zależy od badanego odcinka ciała i wynosi od ok. 20-60 min.

Jest to badanie, dzięki któremu możemy wyjaśnić problem, którego nie da się zobrazować inną metodą niż MR, np. ucisk rdzenia kręgowego spowodowany dyskopatią, co wiąże się z trudnymi do odwrócenia konsekwencjami, bez dobrej diagnostyki i w miarę szybkiemu leczeniu i rehabilitacji.

— Są rzeczy, których nie zbadamy innym urządzeniem niż rezonans. Na przykład rdzeń kręgowy, to czy występuje ucisk, sprawdzimy tyko w rezonansie. Ważna jest również świadomość przeciwwskazań do badania. Jeżeli pacjent ma wstawioną endoprotezę musi nam powiedzieć z czego ona jest. Na przykład metalowy implant po nagrzaniu może wyrządzić krzywdę pacjentowi — tłumaczy Katarzyna Kowalska.

Co jeszcze jest przeciwwskazaniem do badania?
— Oprócz bezwzględnych przeciwwskazań t.j metalowe, magnetyczne ciała obce w tkankach pacjenta np. klipsy metalowe po operacjach laparoskopowych, płytki ortopedyczne, implanty wewnątrzuszne, klamry chirurgiczne czy ciąża I trymestr są też przeciwwskazania względne t.j ciąża II i III trymestr, magnetyczne implanty trwałe związane z układem kostnym, rozległe tatuaże w badanej okolicy, klaustrofobia oraz pompa insulinowa, która musi być odłączona podczas badania.
O przebiegu badania pacjenci są informowani zanim położą się na ruchomym stole w celu wykonania badania. Ważne jest, aby pacjent ułożył się wygodnie, ponieważ w pozycji nieruchomej musi przebywać przez cały czas badania, każde poruszenie się powoduje zniekształcenie obrazu, co utrudnia bądź uniemożliwia opis badania, a wszelkie artefakty mogą ograniczyć wartość diagnostyczną przeprowadzanego badania.

Pacjent w trakcie badania narażony jest na znaczny hałas aparatury, ale te wszystkie uciążliwe dźwięki związane są z normalną pracą urządzenia, dlatego przeciwdziałając temu pacjent w celu wyciszenia hałasu zakłada na uszy słuchawki / stopery. Podczas trwania całego badania personel trzyma pieczę nad pacjentem - służy temu system głośników wewnątrz skanera i dodatkowo pacjent otrzymuje do ręki sygnalizator, którym w razie złego samopoczucia może dać sygnał do przerwania badania. Wymagana jest pełna współpraca pacjenta z personelem medycznym — dodaje kierownik zespołu techników elektroradiologii.


Pacjenci o przeprowadzonych badaniach:

Krzysztof Jastrzębowski, po badaniu rezonansem:
Jestem bardzo zadowolony z badania. Przebiegło bardzo dobrze, atmosfera była sympatyczna. Po zarejestrowaniu się nie czekałem długo na badanie. Wcześniej jeździłem na rezonans do Olsztyna, bardzo dużo kosztowały mnie dojazdy, a teraz mamy rezonans na miejscu, w Nidzicy. Bardzo się z tego powodu cieszę. Otrzymałem odpowiednią pomoc w przygotowaniu do badania.

Obrazek w tresci

Monika Brzuzy, po badaniu tomografem:
Przyjechałam na badanie ze Szczytna. Dostałam skierowanie na tomograf, a w Nidzicy były krótkie terminy oczekiwania, dlatego zdecydowałam się przyjechać.
Jestem bardzo zadowolona z przebiegu badania. Terminy są bardzo szybkie, do tego bardzo miła obsługa, panie wszystko mi wyjaśniły. Badanie naprawdę na bardzo wysokim poziomie.

Obrazek w tresci


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5