Niedziela, 1 lutego 2015. Imieniny Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego

Mistrz języka polskiego

2012-02-23 11:42:05

Autor: Elżbieta Zakrzewska

Pod tym hasłem już po raz drugi odbył się w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Działdowie konkurs dotyczący poprawnego posługiwania się językiem polskim. Konkurs miał zasięg powiatowy. Jego uczestnikami była młodzież gimnazjalna ze szkół w Iłowie, Burkacie, Rybnie, Sławkowie oraz obydwu gimnazjów działdowskich.

Konkurs odbył się 21 lutego w Międzynarodowym Dniu Języka Polskiego. W tym dniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainaugurowało kampanię społeczno - edukacyjną „Ojczysty. Dodaj do ulubionych”. Kampania ma przypominać o roli i miejscu języka ojczystego w życiu Polaków; ma przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej, do ugruntowania poczucia, że polszczyzna jest tworzona przez każdego użytkownika i że każdy z nas jest za nią odpowiedzialny.

Taki cel postawili również przed sobą organizatorzy konkursu – dyrektor Gimnazjum nr 2 Marlena Perzyńska oraz nauczyciele poloniści – Marzena Maczyta i Hanna Paprocka. Uczestnicy językowych zmagań głowili się nad zawiłościami polszczyzny. Test, który rozwiązywali, zawierał zadania ortograficzne, stylistyczne, frazeologiczne, gramatyczne – słowem naszpikowany był wieloma pułapkami językowymi.

Podczas gdy komisja, której przewodniczyła Ewa Sotomska - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Działdowie, sprawdzała prace konkursowe, uczniowie brali udział w warsztatach literackich poświęconych sylwetce Janusza Korczaka.
[youtube]27901[/youtube]
Wykorzystując przygotowane dla nich materiały, gimnazjaliści redagowali biografię Starego Doktora, oglądali prezentację multimedialną i gablotę przedstawiającą sylwetkę sławnego pedagoga, z puzzli układali pomniki poświęcone Korczakowi, rozwiązywali krzyżówkę oraz przedstawiali w formie pantomimy Jego postać. Warsztaty przygotowały i prowadziły Elżbieta Zakrzewska i Hanna Paprocka. Ponadto mogli zapoznać się z przedstawiona na tablicy historią Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz z najczęściej popełnianymi przez Polaków błędami.

Na ogłoszenie wyników konkursu przybyli Burmistrz Miasta Działdowo – Bronisław Mazurkiewicz oraz Naczelnik Oświaty Starostwa Powiatowego – Leon Żujewski. Nagrodę główną – Pióro Burmistrza Miasta Działdowo zdobyła przedstawicielka Gimnazjum nr 2 w Działdowie – Natalia Schmidt. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Żmijewska z Gimnazjum w Burkacie, na trzecim znalazła się Martyna Czarnecka ze Sławkowa, IV pozycję zajęła Patrycja Kowalska z Gimnazjum w Iłowie, a V- Mateusz Karpiński z Gimnazjum nr 1 w Działdowie. Drużynowo konkurs wygrała reprezentacja Gimnazjum z Burkatu w składzie: Aleksandra Żmijewska, Adam Lewandowski, Mariusz Kołodziejski.
Sponsorami nagród konkursu był Burmistrz Miasta Działdowo i Starostwo Powiatowe w Działdowie

Konkurs był dla wszystkich uczestników okazją do sprawdzenia swych umiejętności językowych, a także wyzwaniem do ich doskonalenia. Stwarzał również możliwość do wspólnej zabawy i nawiązania nowych znajomości. Organizatorzy zapowiedzieli, że za rok również z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego zorganizują kolejne zmagania z poprawną polszczyzną.

Elżbieta Zakrzewska
Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze 1 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

  1. Akuku #575006 | 82.160.*.* 26-02-2012 09:00

    Co do Pana Adma " Lewandowskiego " ... On ma na nazwisko " Lewandrowski " !! Widać że autorka nie jest mistrzynią poprawnej polszczyzny..

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages

Kup gry i konsole