Paweł Cieśliński - starosta działdowski: Nauczyłem się koncentrować na pracy

2023-04-26 10:20:00(ost. akt: 2023-04-26 10:18:24)
Paweł Cieśliński - starosta działdowski

Paweł Cieśliński - starosta działdowski

Autor zdjęcia: Ryszard Makszyński

Trwa plebiscyt na Najpopularniejszego Samorządowca Warmii i Mazur, w którym Czytelnicy oddają głosy na swoich ulubionych samorządowców. W kategorii starosta na prowadzeniu znajduje się Paweł Cieśliński - starosta działdowski.
— Panie starosto, obecnie znajduje się Pan na prowadzeniu w plebiscycie na Najpopularniejszego Samorządowca Warmii i Mazur. Dostrzeżenie Pana pracy jest motorem do działania?
— Do rozstrzygnięcia plebiscytu pozostało jeszcze dużo czasu, niemniej jest to bardzo miłe zaskoczenie i pozytywna informacja. Po wielu latach pracy w samorządzie nauczyłem się koncentrować na pracy, nie jestem osobą, która zabiega o rankingi, ale oddane na moją osobę głosy umacniają mnie w przekonaniu o słuszności, trafności i skuteczności podejmowanych działań. Z góry dziękuję mieszkańcom, którzy oddali, bądź oddadzą swój głos na mnie w organizowanym plebiscycie.

— Dlaczego warto odwiedzić powiat działdowski?
— Może to zabrzmi bardzo kolokwialnie, ale powiat działdowski słynie z gościnności. Już nie mówię tutaj o samych mieszkańcach, ale również o lokalnych samorządach i ich włodarzach. Nasze drzwi są otwarte dla każdego. Zawsze staramy się rozmawiać z ludźmi, tworzyć dobry klimat dla inwestorów, przedsiębiorców, instytucji, czy rodzin, które pragną zamieszkać w naszym regionie. Bardzo dużo inwestujemy w lokalną infrastrukturę drogową, edukacyjną, czy sportową, by rozwijać nasz powiat pod wieloma różnymi względami społeczno-gospodarczymi.
Powiat działdowski nie należy jeszcze do najliczniej odwiedzanych miejsc, gdyż nie jesteśmy typowym powiatem turystycznym, aczkolwiek nasze położenie geograficzne powoduje, że większość ruchu turystycznego w kierunku jezior, czy ogólnie samych Mazur i Warmii odbywa się przez nasz powiat.
Myślę, że każda osoba, która będzie chciała odwiedzić powiat działdowski znajdzie coś dla siebie. Nie jesteśmy monotematyczni w tym aspekcie. Mowa tu chociażby o tym, że Powiat Działdowski przykłada dużą wagę do tego, aby zabytki, które świadczą o bogatej historii naszego regionu, zostały zachowane w jak najlepszym stanie. Z tego względu każdego roku w budżecie powiatu są wygospodarowywane środki finansowe na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnych ewidencjach zabytków. Dodatkowo chcemy wspierać aktywne formy wypoczynku, czemu sprzyjać mają m.in. wytyczenie i oznakowanie szlaków rowerowych. Pierwsze 4 trasy wokół Działdowa powstaną jeszcze w tym roku. Dodatkowo wspieramy budowę ścieżek rowerowych wzdłuż dróg wojewódzkich, które w połączeniu z istniejącymi już ciągami w mieście Działdowo i wzdłuż dróg powiatowych będą tworzyły sieć rowerową. Dodatkowo mamy możliwość zaproponowania różnych form wypoczynku świadczonych przez podmioty prywatne a zlokalizowanych w okolicach jezior i licznych kompleksów leśnych.
Powiat działdowski to także miejsce z bogatym kalendarzem wydarzeń kulturalnych i sportowych, które z każdym rokiem przyciągają coraz większą liczbę osób. Spotkania artystyczne, poetyckie, koncerty, czy zmagania sportowe przyciągają wielu mieszkańców, jak i osoby z zewnątrz.
Warto odwiedzić powiat działdowski. Warto zobaczyć zamek krzyżacki wraz z Muzeum Pogranicza, budynek kasyna oficerskiego – obecnie siedzibę Państwowej Szkoły Muzycznej im. Arno Kanta, pomnik ofiar faszyzmu przy ul. Grunwaldzkiej, a także – również przy ul. Grunwaldzkiej - zespół budynków dawnych koszar wojskowych, gdzie w czasie okupacji Niemcy utworzyli obóz, którego przeznaczenie zmieniało się, ale w każdym czasie miał on charakter obozu zagłady.
Obecnie trwają tam prace odtworzeniowe. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest miejsce straceń w lesie na wzgórzu koło Komornik, gdzie podczas II wojny światowej odbywały się masowe egzekucje więźniów działdowskiego obozu. Na miejscu straceń znajduje się dziś cmentarz i pomnik ofiar nazizmu. Pomnik przedstawia dłoń wyciągniętą ku niebu, stanowiącą symbol ostatniego, pośmiertnego wezwania. Warto również odwiedzić Lidzbark, miasto położone na terenie dwóch parków krajobrazowych, Welskiego oraz Górznieńsko-Lidzbarskiego, co gwarantuje zdrowe powietrze i nieskazitelną przyrodę. Na amatorów wycieczek pieszych i rowerowych czekają wiodące przez rezerwaty ścieżki dydaktyczne. Dodatkowe atrakcje to spływy kajakowe, jazda konna, wypożyczalnie sprzętu sportowego i liczne kąpieliska, piękne krajobrazy sprzyjające aktywnemu i udanemu wypoczynkowi.
Na terenie powiatu działdowskiego jest jeszcze wiele innych ciekawych miejsc do odkrycia i zobaczenia, dlatego bardzo serdecznie zapraszam do odwiedzenia naszego regionu.

— Za nami już ponad 4 lata kadencji - jak pan ocenia ten czas?
— Jest to niewątpliwie trudna kadencja ze względu na sytuację, która dotknęła każdego z nas. W tym czasie wysiłki zarówno naszego samorządu, jak również wielu innych samorządów, koncentrowały się m.in. na walce o zdrowie mieszkańców z powodu ogólnoświatowej pandemii. Dodatkowo trwająca agresja Rosji na Ukrainę. Jak wiemy w Polsce jest obecnie kilka milionów uchodźców, którzy znaleźli przygotowane schronienie również na terenie naszego powiatu. W obliczu tak trudnych warunków pracy, chciałbym docenić trud i wysiłek włożony przez nas wszystkich, radnych Rady Powiatu Działdowskiego, Zarząd Powiatu Działdowskiego, kierowników i pracowników wszystkich jednostek organizacyjnych Powiatu Działdowskiego w realizację bardzo wielu przedsięwzięć, inwestycji, różnego typu projektów, inicjatyw i zadań. Dziękuję za sumienną, rzetelną i efektywną pracę na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego naszego powiatu oraz dobra jego mieszkańców.
Z pewnością pandemia miała duży wpływ na naszą pracę i sprawiła, że ochrona zdrowia była jednym z priorytetowych działań organów powiatu, jednostek organizacyjnych powiatu, instytucji, które zostały powołane do świadczenia usług zdrowotnych, czyli do ochrony naszego życia i zdrowia. Jednak nie spowolniła działań administracyjnych urzędu. Zadbaliśmy o ciągłość i sprawne działanie Starostwa Powiatowego w Działdowie, informatyzację urzędu oraz o zdrowie pracowników, przy zachowaniu optymalnej jakości i wydajności pracy. Dobrze też poradziliśmy sobie z doraźnymi problemami, a nawet z usprawnieniem funkcjonowania SPZOZ w Działdowie i podniesieniem jakości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej.
Muszę przyznać, że pomimo pandemii był to dla rozwoju naszego powiatu dobry czas, ponieważ zrealizowaliśmy wiele zadań w postaci licznych inwestycji, projektów o charakterze społecznym, edukacyjnym, sportowym, czy kulturalnym. Część z nich powstała dzięki skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, zarówno unijnych jak i krajowych, które znacząco wzmocniły możliwości finansowe Powiatu Działdowskiego. Władze powiatu, efektywnie i racjonalnie gospodarując środkami publicznymi, podejmowały działania w obszarach kluczowych dla rozwoju powiatu, m.in. w sferze: społecznej, edukacyjnej, opieki zdrowotnej, promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej oraz infrastrukturalnej. Dzięki środkom finansowym z budżetu Powiatu Działdowskiego oraz pozyskanym środkom unijnym i krajowym z powodzeniem zrealizowaliśmy w minionym roku wiele inwestycji m.in. drogowych. Nie szczędziliśmy też środków na remonty, termomodernizację i unowocześnienie wyposażenia naszych jednostek organizacyjnych.
Zdaję sobie sprawę, że przed nami jest jeszcze sporo pracy, nowych zadań i wyzwań. Zapewniam jednak, że dołożymy wszelkich starań, aby zagwarantować mieszkańcom naszego powiatu jak najlepsze warunki do życia, nauki, pracy i rozwoju.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5