Rozmawiali o mokradłach i ich roli w przyrodzie

2023-06-05 13:57:48(ost. akt: 2023-06-20 14:19:57)
Kazimierz Kordecki - przewodniczący EZG ,,Działdowszczyzna" opowiadał o gospodarce odpadami oraz ich segregacji

Kazimierz Kordecki - przewodniczący EZG ,,Działdowszczyzna" opowiadał o gospodarce odpadami oraz ich segregacji

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

W siedzibie Ekologicznego Związku Gmin ,,Działdowszczyzna" odbyła się konferencja pt. ,,Gospodarka odpadami komunalnymi". Wzięli w niej udział uczniowie z 9 szkół podstawowych z terenu powiatu działdowskiego.
W konferencji poświęconej gospodarce odpadami oraz mokradłom i ich roli w przyrodzie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych w Księżym Dworze, Petrykozach, Uzdowie, Burkacie, Turzy Wielkiej, Działdowie, Rumianie, Rybnie, Koszelewach.

Na początku spotkania młodzież miała okazję obejrzeć wystawę sprowadzoną specjalnie na konferencję z Centrum Ochrony Mokradeł w Warszawie. Organizatorzy chcieli za pomocą wystawy zilustrować jak ważne jest to środowisko dla funkcjonowania nas wszystkich.

— Może ktoś się zdziwił, że jedziemy do Ekologicznego Związku Gmin, który zajmuje się przetwarzaniem odpadów, selektywną zbiórką, a tu nagle pojawiają się mokradła. Ale termin ,,ekologiczny" to nie tylko odpady, ale też wiele innych aspektów działania w celu zachowania naszego środowiska przyrodniczego. Bagna, trzęsawiska, moczary muszą być chronione z trzech powodów. Przede wszystkim działają jak gąbka, chroniąc wodę. Kiedy wody zaczyna brakować, w procesie parowania jest ona oddawana. Drugi ważny powód to akumulacja dwutlenku węgla. Po trzecie mokradła są siedliskiem dla wielu organizmów żywych — mówiła Magdalena Anczykowska - wiceprezes Działdowskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Kazimierz Kordecki - przewodniczący EZG ,,Działdowszczyzna" opowiadał o gospodarce odpadami oraz ich segregacji. Mówił o wykorzystywaniu surowców oraz przedstawił zasady postępowania z odpadami. Zaapelował również, żeby zbierać jak najwięcej odpadów segregowanych.
— Segregacja to nic trudnego, a pozyskane surowce służą do dalszego wykorzystania — mówił.

Głos zabrał także Paweł Cieśliński - starosta działdowski, który podkreślił, że edukacja ekologiczna w Związku zaczęła się 25 lat temu właśnie od dzieci. — Pierwsze pojemniki na segregowane odpady, puszkojady pojawiły się w szkołach, dopiero później segregacja nastąpiła w domach - młodzież i dzieci były na to przygotowane, rodzice - nie. Oby tych segregowanych odpadów było jak najwięcej, a zmieszanych jak najmniej, żebyśmy wszyscy mogli cieszyć się czystym, nieskażonym środowiskiem — mówił starosta Paweł Cieśliński.

Na zakończenie młodzież miała okazję zwiedzić sortownię.

Poniedziałkowa konferencja była początkiem cyklicznych spotkań z młodzieżą, których celem będzie edukacja i podnoszenie świadomości na temat gospodarki odpadami.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5