środa, 4 marca 2015. Imieniny Adrianny, Kazimierza, Wacława

Ekologiczny dramat pod Działdowem. Zniszczyli drzewa

2012-03-18 10:23:32 (ost. akt: 2012-03-18 13:06:26)

Autor: Internauta

To miała być zwykła przycinka pielęgnacyjna alei lipowej. Niestety, zabieg zakończył się ekologicznym dramatem. Ponad pięćdziesiąt zdrowych lip prawdopodobnie uschnie po ścięciu koron.

Iłowo-Osada to spora wieś w powiecie działdowskim. Jeszcze niedawno jej mieszkańcy mogli podziwiać piękną alejkę lipową przy ul. Kościelnej.
— To szokujące! Piękna alejka wygląda teraz jak scena z horroru — zaalarmowała nas czytelniczka.

Siedemdziesięcioletnia lipowa aleja zamieniła się w dwa rzędy gołych pni. — Te zabiegi zostały przeprowadzone nieprofesjonalnie, co najprawdopodobniej zakończy się obumieraniem drzew — twierdzi nasza czytelniczka ze wsi Iłowo-Osady.

Identyczne obawy ma także prof. Zbigniew Endler, ekolog z UWM. — Tylko nieliczne drzewa będą w stanie odbudować koronę. Większość wypuści pierwsze pędy na wiosnę i uschnie. Poza tym w koronach mogły żyć chronione porosty. Ewidentnie złamano tu prawo. Zgodnie z przepisami, przycinka pielęgnacyjna może obejmować tylko do 30 proc. korony drzewa — twierdzi ekolog.

Zaniepokojona czytelniczka zawiadomiła o wycince Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Ta po obejrzeniu przerażających zdjęć podjęła szybką decyzję.
— Wysłaliśmy do urzędu gminy informację, że istnieje podejrzenie złamania prawa. Zażądaliśmy natychmiastowego zaprzestania dalszych prac, kopię pisma przekazaliśmy policjantom z Działdowa — wyjaśnia Stanisław Dąbrowski, regionalny dyrektor ochrony środowiska.

Jeszcze tego samego dnia na miejscu zjawiły się dwie pracownice RDOŚ. Wspólnie z policjantami i urzędnikami oceniały stan drzew. Wynik ekspertyzy jest wstrząsający.
— W fatalny sposób pozbawiono koron aż 51 drzew. Prawdopodobnie większość z nich nie przeżyje tego zbiegu. Na szczęście udało się uratować pozostałe 21 drzew — mówi Stanisław Dąbrowski.

RDOŚ ze względu na ewidentne złamanie przepisów skieruje protokół z wizji lokalnej do Komendy Powiatowej Policji w Działdowie.
— Jesteśmy przybici zaistniałą sytuacją — przyznaje Marek Wiśniewski, zastępca wójta gminy Iłowo-Osada. Jego zdaniem, winę za zniszczenie drzew ponosi firma wykonująca usługę.
sob

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze 141 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. gościu #768725 | 213.199.*.* 06-08-2012 17:26

  jak sobie przypominam to te lipy były sadzone w czynie spolecznym w 1978 80 roku kosmetyka tych drzew powinna byc pod okiem czlowieka agronoma jak firmie zlecili i kazali tak ciąc to cieli wg zalecen oni mają pile

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ola #694625 | 94.78.*.* 02-06-2012 01:12

  Ludzie- mam wielką prośbę do Was. Jeżeli to was boli to reagujcie od razu. U mnie na osiedlu zaczęto zrywać nawierzchnię alejki i nikt nie zabezpieczył drzew a okaleczone korzenie już wystają z miejsc zrywki- jak nikt nie zareaguje to te drzewa zdechną. Napisałam od razu do Spółdzielni, do Wydziału Środowiska w Urzędzie Miejskim, do Inspektoratu Środowiska, do lokalnej gazety i na forum miasta. Porobiłam zdjęcia i nie ma zmiluj się. TYLE DRZEW ZDEWASTOWANO W CAŁEJ POLSCE. Ci, którym to się nie podoba powinni pisać do mnie na adres oletti_banderas@wp.pl trzeba coś z tym zrobić, bo część drzew ginie z absolutnej głupoty a część specjalnie jest ubijana, żeby pchnąć na sprzedaż. Dzisiaj czytałam Ustawę o Ochronie Przyrody, z której dowiedziałam się, że drzewa do 10 roku życia można w ogóle przycinać. Te lipy miały na pewno 10 lat. Trzeba wyrazić głos sprzeciwu, żeby te k.... wiedziały, że bezkarnie tego nie będą robić. Jak widzicie takie dewastowanie przyrody to podejdźcie do takiego ch co kosi drzewo i wyraźcie swoją opinię. To działa. Mi się udało uratować ptasie gniazdo podczas przycinki (reklamę na bloku drzewa zasłaniały). Wszystkie ścięto poza tym jednym. Po roku poszło i ono. Tym razem znam prawo i będę reagować na każde koszenie w mojej okolicy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ola #694621 | 94.78.*.* 02-06-2012 00:56

  Nie wiem jak wielkim idiotą trzeba być, żeby tak ściąć drzewa. Ludzie pracujący w firmach przycinkowych w całej Polsce to IDIOCI. U nas w Trojmieście kary zaczynają lecieć aż miło, bo ludzie nie wytrzymali takiego obrazu. Co za idioci.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. 11 #638071 | 83.24.*.* 14-04-2012 22:26

  Ciekawe co dalej gmina zrobi z tymi drzewami??????????????????

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. cień #631797 | 82.160.*.* 09-04-2012 13:05

  W Wilamowie,'włodarz' suszarni ogolił do pnia kilka rosłych, starych topoli.Przetrwały komunę i rozpad PGRów ale dupokracji nie miały szans przetrwać.Dzierżawca z bożej łaski miał opał na dwa sezony grzewcze za free.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (141)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages