Odszkodowanie? Nie dla wszystkich

2023-11-12 11:00:00(ost. akt: 2023-11-12 10:46:42)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Mieszkańcy ul. Warszawskiej zastanawiają się czy otrzymają odszkodowanie za grunt w związku z przebudową i poszerzeniem drogi. Okazuje się, że nie wszyscy. Wyjaśniamy dlaczego.
Z naszą redakcją skontaktował się mieszkaniec ul. Warszawskiej w Nidzicy.
— W związku z poszerzeniem drogi spowodowanym przebudową ul. Warszawskiej, ludzie, którzy mają mieszkania własnościowe i płacą podatki za grunt, otrzymają odszkodowania za wywłaszczenie terenu. Posiadam mieszkanie własnościowe spółdzielcze i nie otrzymałem żadnej informacji o odszkodowaniu, mimo że co roku płacę podatki do spółdzielni. Nie wiemy czy w ogóle takie pieniądze otrzymamy, niestety w spółdzielni nie udało mi się uzyskać żadnej informacji. Powiedziano mi tylko, że sprawa jest u prawnika — mówił mieszkaniec.

— My nie chcemy tych pieniędzy do ręki, ale niech spółdzielnia chociaż odejmie nam je z czynszów — mówiła inna posiadaczka mieszkania spółdzielczego.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawa wygląda.

Z prośbą o ustosunkowanie się do problemu mieszkańców zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Nidzicy i Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Odbudowa".

Z odpowiedzi uzyskanej ze Starostwa Powiatowego w Nidzicy wynika, że kwestie odszkodowań za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę dróg publicznych reguluje ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

W art 12 ust. 4f został określony katalog podmiotów, którym przysługuje odszkodowanie za przejęte grunty pod budowę drogi. Są to właściciele, użytkownicy wieczyści oraz osoby, którym przysługuje ograniczone prawo rzeczowe.

Takim ograniczonym prawem rzeczowym jest np. użytkowanie, zastaw, hipoteka, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ale tylko wtedy, gdy wywłaszczany jest lokal, a nie grunt. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu daje właścicielowi mieszkania swobodę w jego dysponowaniu bardzo podobną jak w przypadku posiadania do niego prawa własności.

Między tymi prawami występują jednak dość istotne różnice. Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym, które daje osobie go posiadającej prawo do użytkowania oraz swobodnego rozporządzania takim lokalem.

Właścicielem lokalu pozostaje jednak spółdzielnia, która jest także właścicielem budynku oraz gruntu, na którym jest on posadowiony. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nie zapewnia więc pełnej własności, lecz jedynie prawo własnościowe, które wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Konieczne jest bowiem np. uzyskanie zgody spółdzielni na przekształcenie mieszkania w lokal użytkowy.

Osoby posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mogą go przekształcić w odrębną własność, a więc stać się pełnoprawnym właścicielem mieszkania i gruntu, na którym posadowiony jest budynek. Aby tego dokonać należy zgłosić się do spółdzielni mieszkaniowej.

Przy posiadaniu mieszkania na własność podatek od nieruchomości należy samodzielnie odprowadzać do urzędu gminy. Mając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, podatek od nieruchomości jest wliczany w opłaty administracyjne naliczane przez spółdzielnię.

W przypadku nieruchomości gruntowych przejętych pod przebudowę ulicy Warszawskiej (nr 3732 N) i Sienkiewicza (3728 N) odszkodowanie należy się osobom, które posiadały udziały w wywłaszczonym gruncie oraz zgodnie z art. 12 ust. 4f ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych były współwłaścicielami gruntu na dzień wydania tej decyzji.

W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego faktycznym właścicielem mieszkania pozostaje spółdzielnia mieszkaniowa, która posiada udziały w budynku i gruncie, na którym jest on posadowiony.

W związku z powyższym dla osób posiadających ograniczone prawo jakim jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w przypadku, gdy wywłaszczenie dotyczy tylko gruntu odszkodowanie nie przysługuje.

Ewentualne roszczenia dotyczące pożytków z odszkodowania należą do członków spółdzielni. W związku z powyższym osoby, które nie były właścicielami wywłaszczonego gruntu nie zostały zawiadomione o toczącym się postępowaniu, gdyż nie były stroną postępowania.

Mieszkańcy ul. Warszawskiej są ciekawi na co zostaną przeznaczone pieniądze, które otrzyma spółdzielnia. Niestety, spółdzielnia nie zabrała jeszcze głosu w sprawie.
Do tematu wrócimy.

zl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5