Uwierzyli w siebie

2009-03-20 00:00:00

Od lipca do końca grudnia 2008 roku na terenie naszego powiatu realizowano partnerski projekt systemowy pt. „Uwierz w siebie – aktywizacja społeczno-zawodowa podopiecznych jednostek pomocy społecznej”. Dzięki niemu kilkadziesiąt osób uzyskało wsparcie dla siebie i swoich rodzin.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego liderem był GOPS w Iłowie-Osadzie, natomiast partnerami GOPS w Rybnie oraz GOPS w Płośnicy, PCPR w Działdowie, Nidzicka Fundacja Rozwoju „Nida” i Powiatowy Urząd Pracy w Działdowie. Realizacja projektu kosztowała 757.529,70 zł, w tym działdowskie PCPR wyłożyło 113.763,98 zł.

W projekcie uczestniczyło 40 osób z gminy Iłowo – Osada, 29 z gm. Płośnica, 46 z gm. Rybno oraz 26 osób z PCPR Działdowo.
— Projekt był skierowany głównie do osób z podstawowym wykształceniem. W większości były to kobiety (ponad 90 proc.), osoby w wieku od 25 do 44 lat (67 proc.), z których około 50 proc. musi sprawować opiekę nad osobą zależną. Były to osoby długotrwale bezrobotne (54 osoby), uzależnione od pomocy społecznej oraz osoby młode, matki samotnie wychowujące dzieci, które złe przykłady i doświadczenia wyniesione z domu, przenoszą na swoje dzieci, a także osoby niepełnosprawne nieaktywne społecznie i zawodowo (26 osób). W sumie wsparcie uzyskało 141 osób bezrobotnych korzystających z pomocy społecznej w wieku aktywności zawodowej — informuje Lidia Nyga z Referatu Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Integracji Europejskiej w Starostwie Powiatowym w Działdowie.

Kontraktami socjalnymi opracowanymi zgodnie z indywidualnymi problemami i potrzebami zostało objętych 95 osób, natomiast programami aktywności lokalnej, które koncentrowały się na rozwiązywaniu problemów wychowawczych - 46 osób.
— Osoby, które zostały objęte kontraktami socjalnymi odbyły cykl szkoleń aktywizacyjnych i zawodowych. Po szkoleniach przyszedł czas na indywidualne doradztwo zawodowe, a następnie odpowiednie szkolenia zależne od potrzeb i opracowanych przez specjalistów wytycznych.

Szkolenia miały na celu podniesienie, uzupełnienie lub zmianę kompetencji i zwiększenie elastyczności zawodowej — mówi Tadeusz Modzelewski – dyrektor PCPR w Działdowie. Do wyboru były następujące kursy zawodowe: sprzedawca z obsługą kasy fiskalnej, opiekunka medyczna dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz dziecięca, a także obsługa maszyn i urządzeń, krawiectwo, szkolenia komputerowe i usługi remontowo-budowlane.

Programy aktywności lokalnej zostały oddzielnie zaprojektowane dla ośrodków pomocy społecznej oraz dla PCPR w Działdowie. Uczestnikami programów dla GOPS–ów byli rodzice mający problemy wychowawczo-opiekuńcze ze swoimi dziećmi, które są uczestnikami zajęć świetlic socjoterapeutycznych. Dla tych osób zorganizowano pracę z pedagogami. Przeprowadzono również wywiady środowiskowych, dzięki którym zdiagnozowano problemy, opracowano indywidualne programy naprawcze i zorganizowano trening umiejętności wychowawczych dla rodziców.

Program aktywności lokalnej dla podopiecznych PCPR koncentrował się natomiast na osobach niepełnosprawnych, które potrafią pracować na komputerze. Opracowano dla nich indywidualny program działania oraz zorganizowano szkolenia w zakresie telepracy oraz zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

opr. asz
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5