Wicestarosta i dyrektor szpitala wyjaśniali kwestie związane z podpisywaniem kontraktów z NFZ

2007-12-04 00:00:00

W porządku sesji z dnia 29 listopada 2007 roku znalazła się między innymi "Informacja o stanie opieki zdrowotnej w gminie Lidzbark i powiecie działdowskim". Wszelkie wątpliwości rozwiewał sam wicestarosta Piotr Kłosowski, dyrektor szpitala Joanna Hensel.

Zaproszenie na sesję starosty i dyrektor szpitala nie było dla nikogo wielką niespodzianką. Przewodnicząca Rady Miejskiej Irena Romulewicz obiecała to niejednokrotnie na jednej z tegorocznych sesji.

- Rolą samorządu gminnego i powiatowego jest między innymi zapewnienie opieki zdrowotnej. Trwa podpisywanie kontraktów i chcielibyśmy się dowiedzieć jak przebiegają - powiedziała Irena Romulewicz.

Głos zabrał Piotr Kłosowski

Wicestarosta rozpoczął przemówienie od powitania wszystkich oraz usprawiedliwienia nieobecności dyrektor Leżuchowskiej. Koniec listopada to okres podpisywania kontraktów i dokańczania wszystkich związanych z nimi kwestii, dlatego tez dyrektor zastąpi Joanna Hensel. Ta zjawiła się nieco później.

- Proces dochodzenia do podpisania kontraktów jest bardzo długi, rozpoczął się już wiosną tego roku, gdy służby zdrowia zwróciły uwagę na nieprawidłowości w szpitalu - powiedział wicestarosta.

Piotr Kłosowski dodał, że wszystkie te czynniki oraz jedyny strajk w naszym województwie wywołany przez naszych lekarzy. Z tego powodu szpital został poddany szczegółowym analizom. Po tych analizach nastąpiło połączeni kilu oddziałów w jeden, o czym swego czasu było dosyć głośno. Połączenie to ma bezpośredni wpływ na to, czy Narodowy Fundusz Zdrowia podpisze kontrakty czy nie.

- Gdy szpitale strajkowały powiat postanowił dać dyrekcji szpitala wolną rękę i nie namawiać do strajkowania, jeśli nie uzna tego za słuszne. Z pierwszych informacji, które dotarły do nas dowiedzieliśmy się, że NFZ Podpisze taki sam kontrakt nie wnikając w wykonanie na 2007 rok. Uważam, że jeśli kontrakt zostanie podpisany na takim poziomie zabezpieczy on opiekę zdrowotna i ratownictwo. Dzięki tej restrukturyzacji nasz szpital zostanie wsparty przez wojewodę na kwotę ponad 700 tysięcy złotych na zakup karetki - poinformował Piotr Kłosowski.


Po nim zaś - Joanna Hensel
W trakcie trwania sesji przybyła zastępca dyrektora szpitala Janina Hensel. Natychmiast została poproszona o wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych z podpisywaniem kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia na przyszły rok.

- Jesteśmy właśnie na etapie podpisywania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Część umów na ambulatoryjną opiekę zdrowotną i poradnie specjalistyczne zostały podpisane na takich zasadach jak w ubiegłym roku nic się w tej kwestii nie zmieniło. Nie mieliśmy argumentów, by coś poprawić, gdyż ofert na poradnie specjalistyczne w powiecie jest bardzo dużo. Kwestia poprawia się o tyle, że mamy kandydata, który od przyszłego tygodnia podejmie pracę w poradni urologicznej - poinformowała Joanna Hensel.

Jest to niezwykle ważne dla pacjentów w naszym powiecie, gdyż od roku nie mieliśmy u siebie takiego specjalisty.

Zmiany jak poinformowała zastępca dyrektor czeka opieka onkologiczna. Dotychczasowa poradnia onkologiczna przyjmowała tylko szczątkowa liczbę pacjentów. Zgłosiła się natomiast grupa onkologów z Olsztyna, która wynajmuje od szpitala pomieszczenie i wykonuje badania onkologiczne. Szpital współpracował z tą grupą kilka lat temu.

Joanna Hensel poinformowała o wielu zmianach w szpitalu, między innymi o utworzeniu poradni kardiologicznej. Radni zadali jej mnóstwo pytań. Przedstawimy je wraz z odpowiedziami i opisem zmian w organizacji szpitala w kolejnym numerze Naszej Gazety Lidzbarskiej.

Marcin Ostrowski
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5