Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Żona starsza od męża o 14 lat, mąż od żony o 41...

2009-08-28 00:00:00

Okres wakacyjny to dobry czas na zawieranie ślubów. Wiadomo, słoneczna pogoda jest zdecydowanie lepszą oprawą do tak ważnych uroczystości niż jesienna plucha. Przyjrzeliśmy się więc bliżej danym z Urzędu Stanu Cywilnego.

Zgodnie z danymi z Urzędu Stanu Cywilnego w Działdowie, średni wiek mężczyzny zawierającego małżeństwo to 26-27 lat, a kobiety 24-25 lat. Wygląda na to, że małżeństwa są dokładnie przemyślane i zawierane przez osoby, które w pełni do tego dojrzały. Potwierdza się fakt, iż obecnie ludzie młodzi chcą najpierw zdobyć wykształcenie, pracę, a dopiero potem myślą o założeniu rodziny. Kobiety decydują się na małżeństwo w niewiele młodszym wieku niż mężczyźni.

Jednak, jak od każdej reguły, i tu są wyjątki. Niedawno odbył się ślub zakochanej pary, gdzie kobieta była starsza od swojego wybranka o lat 14. Ale zdecydowanymi rekordzistami pod tym względem byli inni "młodzi", gdzie kawaler był starszy od swojej przyszłej żony o lat 41. Tak, tak proszę państwa, miłość nie zna żadnych barier.


Według danych z urzędu, kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn. Można by powiedzieć, że co trzeci narzeczony ma takie wykształcenie jak jego dziewczyna lub od niej wyższe, a pozostali mają niższe wykształcenie od swoich przyszłych żon. 
Jeżeli chodzi o ilość ślubów zawartych w Działdowie (czy to konkordatowych, czy cywilnych) jest ona zbliżona do roku poprzedniego i 2007.

Kryzys, nie spowodował więc, że pobieramy się mniej chętnie, jednak jeśli chodzi o rozwody, tu sprawa wygląda już trochę inaczej. W całym 2008 r. było 61 rozwodów, natomiast w tym roku było ich już 44, a do końca roku pozostały jeszcze 4 miesiące. Rekordzistką pod względem liczby rozwodów jest pewna pani, która niedawno wychodziła za mąż po raz czwarty.


Przy okazji zbierania danych na temat ślubów, sprawdziliśmy również średnią wieku osób, które pożegnały się ze światem doczesnym. Średnia u mężczyzn wynosi 77 lat, a u kobiet 84 lata.

Anna Ławicka

Czytaj także: Gdy partner jest starszy o kilkanaście lat - znaczna różnica wieku to... szaleństwo!
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.