Piątek, 4 grudnia 2020. Imieniny Barbary, Hieronima, Krystiana

Nowe oblicze Parku im. Jana Pawła II dzięki 1,2 mln z UE

2017-07-02 10:00:00 (ost. akt: 2017-07-01 15:06:57)

Autor zdjęcia: archiwum UM

Gmina-Miasto Działdowo po rozstrzygnięciu przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie naboru wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, z zakresu Osi Priorytetowej 8 Obszary wymagające rewitalizacji Działania 8.1 Rewitalizacja obszarów miejskich, otrzymała dofinansowanie w wysokości 1 214 214,72 zł na zagospodarowanie Parku im. Jana Pawła II.

– Projekt pn. „Rewitalizacja niezagospodarowanej przestrzeni publicznej Parku im. Jana Pawła II w Działdowie” spośród 66 wniosków złożonych w konkursie, uplasował się ostatecznie na wysokim 13 miejscu listy rankingowej uzyskując 34 pkt – mówi burmistrz Grzegorz Mrowiński. Wartość inwestycji to 1 428 487,91 zł, a dofinansowanie stanowi 85%.
Zobacz także: Prawie trzy miliony dla Działdowa. Umowy podpisane [film] Prawie trzy miliony dla Działdowa. Umowy podpisane [film] Dzisiaj (30 czerwca) zostały podpisane dwie umowy pomiędzy Gminą Miasto Działdowo, a Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie w sprawie dofinansowań dwóch projektów....
Zobacz także: Ponad 1,6 mln zł z UE dla Działdowa. Dworek Bulowa zostanie odnowiony Ponad 1,6 mln zł z UE dla Działdowa. Dworek Bulowa zostanie odnowiony Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego podjął uchwałę o przyznaniu dofinansowania na projekt pn. „Stworzenie centrum aktywności organizacji pozarządowych...

Motywem przewodnim projektu „Rewitalizacja niezagospodarowanej przestrzeni publicznej Parku im. Jana Pawła II w Działdowie” jest ekologia i związek człowieka z naturą. W ramach inwestycji zaplanowano budowę 3 mostków nad rowem R-B, ścieżek spacerowych, ścieżki rowerowej, montaż budek lęgowych dla ptaków i hoteli dla owadów, nasadzenie roślinności przyjaznej zwierzętom, wprowadzenie elementów i roślin wpływających na sensoryzm człowieka oraz elementów edukacji ekologicznej wraz z montażem małej architektury.

Jak podkreśla burmistrz Grzegorz Mrowiński, w parku zostaną stworzone ciekawe przestrzenie i strefy:

1. Przestrzeń sensoryczna, która zostanie podzielona na 4 strefy:
a) Strefę dotyku, w której znajdować się będą: ścianka Pin Art, ścieżka bosych stóp o różnorodnych powierzchniach jak: kamienie, piasek, żwir, otoczaki, liście, plac z roślinnością do deptania;
b) Strefa dźwięku z instrumentami muzycznymi takimi jak tubular bell, sambas, cadenzans, handpipes oraz budkami dla ptaków i hotele dla owadów.
c) Strefa węchu z roślinami pachnącymi w terminie wiosennym, letnim, aż do wczesnej jesieni. Będą tu rosły: hiacynty, lawenda, dyptam jesionolistny, lebiodka, jaśminowiec wonny, kalina, robinia akacjowa.
d) Strefa wzroku z roślinami w kontrastowych kolorach i pokrojach, drewniane słupy z roślinnością pnącą, krzywe zwierciadła, tzw. latające lustro, tarcze doświadczalne przedstawiające iluzje optyczne.

2. Przestrzeń recyklingu mająca na celu edukację mieszkańców, polegająca na uwrażliwianiu, uzmysłowieniu, że jesteśmy częścią większego układu, że mając prawo wyboru jesteśmy odpowiedzialni za świat, w którym żyjemy i kształtujemy go. Strefa recyklingu ma pokazać, że śmieci nie znikają wraz z wrzuceniem ich do kosza, ale że zostają w środowisku. Tematyką strefy jest wpływ odpadów na środowisko. Elementy wyposażenia strefy wykonane zostaną z odpadów: rzeźba ze starych rowerów, siedziska z palet, tablice informacyjne również z palet. Między stanowiskami powstanie polana, na której będą mogły odbywać się lekcje z zakresu ochrony środowiska. Ponadto w tej części parku będą wystawiane prace z zakresu recyklingu (rzeźby, formy przestrzenne) wykonywane przez dzieci i młodzież, biorące udział w konkursach związanych z ochroną środowiska.

3. Przestrzeń środowiska suchego. Zostaną tu nasadzone rośliny charakterystyczne dla ogrodów skalnych, o małych wymaganiach glebowych, dużym nasłonecznieniu. Między grupami roślin przechodzić się będzie po drewnianej ścieżce.

4. Przestrzeń środowiska wilgotnego. Stworzenie tego środowiska będzie polegało na wykonaniu nasadzeń roślinności lubiącej wilgotne środowisko na skarpie przylegającej do Kanału Młyńskiego.

5. Przestrzeń relaksu. W strefie tej powstanie plac z regularnych płyt, na którym ustawione zostaną leżaki miejskie. Plac zostanie też wyposażony w siedziska gabionowe.
– Drugim miejscem relaksu na terenie przestrzeni publicznej będzie centralny plac z ażurowym zadaszeniem, porośnięty roślinnością pnącą. Na placu znajdą się ławki parkowe, a całość zostanie podkreślona oświetleniem parkowym.
Cieszy mnie fakt, iż nasze starania i duży nakład pracy są doceniane i wysoko oceniane przez komisje oceniające składane projekty, dzięki czemu do budżetu miasta wpływają środki za-równo europejskie jak i krajowe. Od ubiegłego roku pozyskaliśmy prawie 12 mln zł środków zewnętrznych na 4 projekty. Dzięki nim zostaną zrealizowane kluczowe inwestycje a my będziemy dalej pracować aby zdobywać kolejne dofinansowania – dodaje burmistrz Grzegorz Mrowiński.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages